Home / Shtypi letrar

Shtypi letrar

Studim/Italia mund të shoh një rënie të rasteve me Covid-19, në 2 javët e para të Majit

Sipas nje studimi te kryer se fundmi periudha midis 5 dhe 16 maj mund të shihet si periudha e eleminimit te mundshëm të rasteve të koronavirusit në Itali. Kjo është ajo që del nga llogaritjet statistikore të publikuara nga Instituti Einaudi për Ekonomi dhe Financa (Eief), bazuar në statistikat e …

Read More »

Flasin ekspertët e mjedisit: Natyra po na dërgon një mesazh. Duhet ta dëgjojmë,në të kundërt fundi mund të jetë fatal

Sipas shefes se Kombeve të Bashkuara për Mjedisin, Inger Andersen,natyra po na dërgon një mesazh me pandeminë e koronavirusit dhe krizën e vazhdueshme të klimës. Njerëzimi po i bënte presione të tepërta botës natyrore me pasoja teper të dëmshme .Të mos kujdesesh për planetin do të thote të mos kujdesemi …

Read More »

Mal i Zi: Zbulohet identiteti i dy të prekurve me koronavirus/Shpërthejnë sharjet dhe urrejtjet ndaj tyre

Pasi kryeministri malazez Dusko Markoviç njoftoi të martën në mbrëmje se vendi kishte dy rastet e para të koronavirusit, identitetet e pacientëve u publikuan nga përdoruesit e mediave sociale. Fotografitë e njërës prej pacientëve dhe familjes së saj u postuan gjithashtu në internet. Etnitë dhe besimet fetare të pacientëve më …

Read More »

Amerikanet injorojnë thirrjen e Trump për vetëizolim/Mbushen plotë plazhet e Floridas(video)

Plazhet në Florida, ishin të mbushura me vizitorë që duket se nuk kishin dëgjuar paralajmërimet për distancimin sociale , si pjesë e përpjekjeve për të ndihmuar në ngadalësimin e përhapjes së shpërthimit të koronavirusit. Fotografitë dhe pamjet nga plazhi me rërë të bardhë përgjatë bregdetit perëndimor të Floridas, treguan adhuruesit …

Read More »

Ndahet nga jeta shkrimtari italian

Është ndarë nga jeta në moshën 90 vjeçare, në Romë, Luciano De Crescenzo. Shkrimtari, regjisori dhe aktori napolitan vuante prej vitesh nga një sëmundje neurologjike, por ka vdekur si pasojë e një problem në mushkëri. I ashtuquajturi ‘Inxhinieri filozof’, simboli i fundit i kulturës napoletane, De Crescenzo ka shkruar më …

Read More »

Rilindasi yne, Sami Frasheri

*Mario Kolagji   Sami Frasheri eshte ideologu me i shquar  i levizjes sone kombetare. Si udheheqes ideologjik, demokrat, mendje e ndritur prej dijetari, ai mbetet nje nga personalitetet me te rendesishme te Rilindjes. Vellai me i vogel i Abdylit dhe Naimit, ai lindi ne Frasher me 1850, ku mori edhe mesimet …

Read More »

BABLOKU I TJERRMË / Tregim kinez për dashurinë

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”46652″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Ky tregim është një nga të përmbledhurit në libërthin me tregime për dashurinë të  shkruara në Kinë në shekullin e XVII, dhe të titulluar “Gjithçka për dashurinë”. Autori është anonim, emri i ka humbur shekujve ndërsa vepra jo, citon përkthyesi i tij në shqip Fitim Zekthi. …

Read More »

Reportazh/ PLEQËRIA E THELLË E TRENAVE/ Nga: Xhoela SHYTI

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”44550″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]“Hodha sytë nga lokomotiva bojërrjepur, që porsa ndali në platformë , duke tërhequr nga pas vetëm tre vagona të dalë boje, shumica e xhamave të të cilëve ishin të krisur e të thyer. Prej tyre zbritën vetëm shtatë pasagjerë…”.

Read More »