Home / Shtypi huaj

Shtypi huaj

Shembja e Teatrit vjen reagimi i Francës: “Akt i pafalshëm” i një vendi që aspiron Europën

Shembja e Teatrit Kombëtar Shqiptar u pasqyrua nga mediat ndërkombëtare, ndërsa sëfundmi ngjarja ka bërë jehonë edhe në mediat franceze. Gazeta e përditshme e Parisit, “Liberation” i ka kushtuar një reportazh të gjatë, i cili nis me dënimin e këtij akti, që në shkrim cilësohet si “i pafalshëm”. Shkrimi i …

Read More »

Numri i viktimave nga Covid 19 në SHBA më shumë se në Itali. Shpallet gjendja e emergjencës në 50 shtete…

Për herë të parë në historinë amerikanë, 50 shtetet që përbëjnë vendin kanë shpallur gjendjen e emergjencës si pasojë e pandemisë Covid 19. Shtetet e Bashkuara tashmë kanë kaluar 20 mijë viktimat për shkak të pandemisë së koronavirusit, ekzaktësisht 20.580, duke kaluar Italinë në këtë renditje të hidhur e cila …

Read More »

BE në krizë ekzistenciale! Flasin studiuesit e njohur: Unioni do të shembet nëse nuk mbështet më të dobëtit

Kriza e koronavirusit papritmas ka rindezur polemikën e kahershme për solidaritetin midis vendeve brenda Bashkimit Evropian. Ashtu si dhjetë vjet më parë, kur shpërtheu kriza e borxhit sovran, sfida për t’u adresuar është një emergjencë pan-evropiane. Në atë kohë ekzistonte frika se “infeksioni” financiar do të zgjerohej, nga Jugu në …

Read More »

Shkencëtarët kinez:Koronavirusi mund të përhapet deri në 4 metër nga personat e infektuar

Sipas nje studimi të sëmurët nga koronavirusi mund ta përhapin infeksionin deri ne 4 metra, dy herë me shume se sa rregullat e distancimit shoqëror të vendosur nga qeveritë. Shkencëtarët kinezë ekzaminuan mostrat sipërfaqësore dhe ajrore nga një njësi e kujdesit intensiv dhe nga reparti i përgjithshëm ku trajtoheshin të …

Read More »

The Indipendent: Që nga “vjedhja” e maskave e deri tek ilaçet. A duhet te shqetësohemi për sjelljen e Amerikës?!

Mbrëmë, në një konference per shtyp Presidenti Trump njoftoi se Shtetet e Bashkuara kishin grumbulluar 29 milion pilula hidroksilklorine, një trajtim ende i paprovuar që mund të ndihmojë në sherimin e Covid-19. Pak pasi foli Trump, Dr Anthony Fauci, Drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, u  ndalua t’u …

Read More »

A po e thellon më teper krizën pandemike, fshehja e fakteve rreth Covid 19?

Një organizatë e pavarur për mbrojtjen e demokracisë po paralajmëron që regjimet autoritare po përdorin shpërthimin global të koronavirusit për të shtypur lirinë e fjalës dhe për të kufizuar të drejtat themelore jashtë sferës së nevojave të shëndetit publik. Freedom House me qendër në Uashington, tha në një deklaratë të …

Read More »