Home / Shkenceknologji

Shkenceknologji

Japonia shpik maskën “inteligjente” /Jo vetëm të mbron nga Covid-19 por edhe flet 8 gjuhë të ndryshme

Maskat e fytyrës tashmë janë bërë pjesë e përditshmërisë për shkak të Coronavirus. Marrë shkas nga kjo një kompani japoneze ka zhvilluar një “maskë inteligjente” të lidhur me internet që mund të transmetojë mesazhe dhe të përkthejë nga japonishtja në tetë gjuhë të tjera. E quajtur ndryshe “C-maskë”, ajo përshtatet …

Read More »

Mjekësia kineze mahnit botën me zbulimin e fundit/ Krijon aplikacionin që i bën analizat e gjakut përmes “fotos”(VIDEO)

Kjo metodë e re vlerëson nivelin e hemoglobinës në gjak përmes një fotoje të syve. Kryerja e testimit pa tërhequr gjak, zvogëlon nevojën për të qenë prezent në një laboratur dhe monitorimi i pacientëve bëhet lehtësisht në distancë. Udhëheqësi i studimit, profesori Young Kim, nga Universiteti Purdue, është shprehur: “Qasja …

Read More »

(VIDEO)Trajnim virtual/ Para se të përballen me pacientët me Covid-19, ja si praktikohen mjekët në Taivan

Mjekët në Tajvan po mësojnë si të trajtojnë pacientët me koronavirus duke përdorur syzet virtuale. Një kompani telefonash celularë ka ndërtuar një sistem virtual që mund të mësojë procedurat themelore para se stafi mjekësor të përballet me rreziqet. Mjeku Ke Jian-yu, shefi i pavionit të urgjencës në spitalin Tzu-Chi po …

Read More »

(VIDEO) Polici më i zgjuar në botë/ Njihuni me qenin robot që kujdeset për ruajtjen e distancës fizike në Singapor

Në parqet e Singaporit, kontrolli i respektimit të rregullave për distancimin shoqëror  nuk do t’i besohet policëve, por një roboti. Një model është prodhuar që e bën njeriun të mendojë aq shumë për një qen, i demonstruar tashmë në qarqet ushtarake dhe jo vetëm, i provuar për dy javë në …

Read More »

Eksperimentet e çuditshme në laboratorët e Kinës/ Nisin provat tek majmunët për klonimin e specieve

Shkencëtarët kinezë kanë filluar tashmë në një eksperimentim të pabesueshëm. Ata po përpiqen të klonojnë majmuna, por duke përdorur genet e foshnjave. Disa prej eksperimenteve të tyre janë cilësuar si mostruoze, megjithatë shkencëtarët thonë se këto eksperimente po kryhen për të zbuluar kurimin e disa sëmundjeve. Dy prej sëmundjeve kryesore …

Read More »

Një lajm i mirë në luftën kundër Covid-19/Zbulohet antitrupi që pengon infeksionin e koronavirusit

Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar një antitrup që bllokon infeksionin nga koronavirusi i ri. Sipas Daily Mail, antitrupi njihet si 47D11 dhe shënjestron proteinën famëkeqe të virusit. Pikërisht këto ‘thumba’ të proteinës lidhen me qelizat njerëzore dhe depërtojnë aty materialin gjenetik. Testimet te minjtë kanë provuar se ky antitrup e …

Read More »

Covid-19/ Lehtësohen masat, rritet vigjilenca/ Franca instalon kamera në pikat kyçe të qytetit

Duke filluar nga java e ardhshme Franca do të fillojë lehtësimin e masave izoluese në të gjithë vendin. Autoritetet do të vendosin në punë teknologjinë për të siguruar që qytetarët të respektojnë rregullat e distancimit social dhe të higjienës. Kamerat e sigurisë të vendosura në semaforë dhe kryqëzime e në …

Read More »

Makinë me veti anti-bakteriale/ Kinezët shpikin makinën kundër koronavirusit

Disa prodhues kinezë të automjeteve kanë filluar të ofrojnë karakteristika të reja të projektimit që premtojnë se do të ndihmojnë në kufizimin e transmetimit të baktereve dhe viruseve, përfshirë Sars-CoV-2. Geely ka nisur një iniciativë në vlerë prej 52 milionë e quajtur “Projekti i Shëndetit të makinave”, duke premtuar disa …

Read More »