Home / Shendeti

Shendeti

Virusi mund të përhapet edhe nga ajri, OBSH vlerëson përdorimin e maskave nga të gjithë

Përhapja e koronavirusit të ri mund të ndodhë edhe përmes ajrit dhe jo vetëm kontaktit. Studime konkrete për ta vërtetuar këtë mungojnë, por të dhënat shkencore sugjerojnë se virusi mund të qëndrojë në ajër më shumë nga ç’mendohej. Si provë për këtë po shërbejnë edhe të dhënat e infektimit mes …

Read More »

Këshilla të lehta, të përballueshme dhe të shëndetshme për ushqimet gjatë shpërthimit të sëmundjes së koronavirusit (COVID-19)

Ndërsa shkollat dhe qendrat e përkujdesjes së fëmijëve janë mbyllur, shumë prindër po gjenden të mbërthyer në shtëpi për pjesën më të madhe të ditës duke u kujdesur për fëmijët, punën me kohë të plotë dhe përgjegjësi të tjera.”Çfarë ka për darkë?” mund të jetë një sfidë tjetër e përditshme. …

Read More »

Spitalet italiane të mbipopulluara/Mjekët ngren alarmin, mos i dërgoni në shtëpi pa u shëruar

Mjekët dhe sindikatat italiane kanë paralajmëruar se politika qeveritare për të dërguar pacientët e trajtuar nga spitali, por ende pozitiv ndaj koronavirusit në shtëpitë e përkujdesjes është si përgatitja e “bombave biologjike”. Me mbi 28,000 njerëz në spital, përfshirë më shumë se 4,000 në kujdesin intensiv, shtretërit duhet të çlirohen …

Read More »

Studimi i fundit: Koronavirusi reziston në ajër dhe mund të përhapet përmes tij

Koronavirusi mund të përhapet në ajër dhe mund të mbetet ngjitës për orë të tëra, sugjeron një studim. Shkencëtarët amerikanë gjetën nivele të larta të virusit në ajër në dhoma ku kishin qendruar me para pacient te semure. Gjurmët e koronavirusit u zbuluan edhe në korridoret spitalore jashtë dhomave të …

Read More »

OBSH paralajmëron: Nëse nuk jeni sëmurë mos përdorni maska,po vuajnë mungesën e tyre ata që vërtet kanë nevojë

Zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit ditën e djeshme janë shprehur se ende rekomandojnë që njerëzit të mos mbajnë maska për fytyrën nëse nuk janë të sëmurë me Covid-19 ose që nuk kujdesen për dikë që është i sëmurë. “Nuk ka prova specifike për të sugjeruar se vendosja e maskës …

Read More »

Vaksina kundër tuberkulozit, “imuniteti shqiptar” për koronavirusin?

Një grup studiuesish në Hollandë, Australi dhe Danimarkë do të nisin këtë javë testimet për të provuar nëse vaksina e përdorur për tuberkulozin mund të forcojë sistemin imunitar të njerëzve për të luftuar në mënyrë më efektive koronavirusin. Shkencëtarët në 3 vende të botës, sipas Science Alert do të nisin së …

Read More »

Vaksinat “e bëra vetë”/ Ja çfarë duhet të dimë për kurat e rreme për koronavirusin

Njerëzve iu kërkua të informojnë firmat e mediave sociale nëse shohin falsitete në internet. “‘Kurat e rrezikshme’ për shërimin e koronavirusit në internet duhet t’u raportohen menjëherë kompanive të mediave sociale,” tha qeveria. Lëngu i limonit, argjendi i lëngshëm dhe uji i nxehtë janë ndër mjetet juridike që sugjerohen në …

Read More »

Paralajmërojnë ekspertët: Koronavirus mund të mbijetojë në këpucë deri në 5 ditë

Koronavirusi është i njohur për faktin se bën “shtëpi” në shumë sipërfaqe jo njerëzore, duke përfshirë dorezat e dyerve, kuti kartoni dhe kartat e blerjeve. Tani, për habinë e ndoshta askujt, ekspertët po i quajnë këpucët një “tokë shumimi” për mikrobet. Specialistja e sëmundjes infektive Mary E. Schmidt paralajmëron se …

Read More »