Home / Shendet

Shendet

Pati kontakte me dy persona të ardhur nga Italia / Konfirmohet një tjetër rast me variantin Delta në vend

Konfirmohet një tjetër rast me variantin Delta, këtë herë në qytetin e Elbasanit. Një 51 vjeçar mësohet se është infektuar me variantin Delta të koronavirusit. Ky person dyshohet të jetë infektuar nga kontakti që ka pasur me persona që kanë ardhur në vendin tonë nga Italia dhe nga të dhënat …

Read More »

Cila është lidhja mes tiroides dhe kolesterolit? Ekspertët bëjnë publike informacionet që duhet t’i dimë të gjithë

Kolesteroli, është kryefjala e një lumi artikujsh e këshillash mjekësore për shëndetin e zemrës, por ekspertët sqarojnë se kolesteroli nuk është domosdoshmërish i keq. Pikë së pari, njeriu ka nevojë për kolesterolin. Kjo substancë e butë e ngjashme me dyllin gjendet jo vetëm në enët e gjakut por edhe në …

Read More »

Shenjat paralajmëruese të atakut në zemër

Lodhja e tepërt është një prej shenjave të para të një ataku në zemër. Është mëse normale të ndiheni të lodhur pas një dite stresuese, por nëse lodhja është kronike atëherë duhet të shqetësoheni dhe të kryeni analizat. Nuk është natyrale të ndiheni të lodhur pasi keni fjetur mirë, ngrënë …

Read More »

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni qumështin tërësisht nga dieta juaj

Përfitimet kryesore shëndetësore të konsumimit të qumështit përfshijnë forcimin e eshtrave dhe dhëmbëve. Sidoqoftë, ai është i rëndësishëm për fëmijët kur ata fillojnë të rriten. Të rriturit nuk kanë domosdoshmërish nevojë për qumësht për të mbajtur një jetë të shëndetshme, veçanërisht nëse e zëvendësojnë atë me ushqime të tjera që …

Read More »

Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Kohët e fundit po qarkullojnë në rrjet disa video të ndryshme nga e gjithë bota dhe vendi ynë, ku në vendin ku njerëzit kanë bërë vaksinën në krahë afrojnë një magnet apo monedhë metalike, të cilat në mënyrë të çuditshme ngjiten. Për të vërtetuar se këto fakte nuk janë aspak …

Read More »

Pastron mëlçinë dhe veshkat, ky është lëngu magjik që përgatitet fare lehtë në shtëpi dhe bën mrekullinë për shëndetin

Panxhari është një nga perimet më të mira të tokës për shëndetin e njeriut. Përfitimet që vijnë nga panxhari janë të panumërta. Ekspertët e mjekësisë popullore e përdorin panxharin edhe për të përgatitur një tonik të fuqishëm me një shije unike dhe vlera të mëdha shëndetësore. Zharhoku i kuq ka …

Read More »