Home / Reportazhe

Reportazhe

Sa dembelë janë shqiptarët?

19 gushti është Dita Ndërkombëtare e Dembelizmit. Në shtete të ndryshme të botës, njerëzit i kushtohen çlodhjes dhe shkëputjes nga stresi i përditshëm. Kohë më parë, Çajupi shkruante: “Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë.” Por sot si jane shqiptarët: punëtorë apo dembelë? Kështu, …

Read More »

U sulmua në Porto Palermo, kush është spanjolli me pasuri prej 310 milionë eurosh. Erdhi me jaht në Himarë

  Eugenio Galdón (i lindur në vitin 1950) do t’i duhet të harrojë së shpejti pushimet e këtij viti. Biznesmeni i mirënjohur, themeluesi i ONO, ish-shefi i kabinetit të kryeministrit spanjoll Adolfo Suárez dhe ish-drejtori i grupeve mediatike si Prisa ose COPE, pësoi një sulm të egër kur shijoi pushimin …

Read More »

11 vite pas shpërthimit në Gërdec/ Jetë të shkatërruara, fëmijë të gjymtuar dhe që nuk i njohën kurrë prindërit…’Zotit ja fal, por robit jo’ By

Një fshat i rindërtuar me vila të larta dhe kujtimi i një tragjedie që ndihet në çdo rrugicë dhe godinë. Fëmijë që iu këput jeta në moshën më të bukur, dhe të tjerë që nuk njohën dot as nënën e tyre. Jetë të shkatërruara dhe familje që ende jetojnë dramën …

Read More »

INTERNETOMANIA

Nga Arlind Nikolli   Teknologjia dhe telekomunikacioni po na vjedhin të vetmen gjë që na dallon nga qëniet e tjera, komunikimin me njëri-tjetrin. Kështu do ta nis këtë reportazh ,sepse i tillë është aktualiteti, aq i thatë , i drejtpërdrejtë, tronditës. Jam shumë dakort që teknologjia është një zhvillim i …

Read More »

Përmbyllet projekti për zhvillimin e qëndrueshëm të fshatrave bregdetarë të Jugut

TIRANË, 25 shkurt/ATSH/- Programi “Zhvillimi i integruar dhe i qëndrueshëm i rajonit bregdetar jugor” u përmbyll me sukses në Kalanë e Tiranës. Nxjerrja në pah dhe promovimi i vlerave tradicionale, kulturore dhe turistike të Shqipërisë ishte synimi i këtij projekti të nisur që prej vitit 2013, financuar nga qeveria gjermane …

Read More »

Bota irritohet me BE: Turp, po i lini emigrantët në mes të detit!

Refuzimi i anijeve të shpëtimit që të ankorojnë në portet evropiane ka shkaktuar indinjatë në radhët e ndihmësve dhe të kishave. Politikanët italianë, francezë, spanjollë dhe maltezë vazhdojnë ndërkohë të debatojnë se kush duhet t’i pranojë njerëzit e shpëtuar nga anijet në rrezik mbytjeje në Detin Mesdhe. Italia hoqi në …

Read More »

"Ferrari", sport në shkretëtirë

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”18133″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Atje ku në 2008-ën kishte vetëm shkretëtirë e ambicie, sot, shtatë vjet më pas, gjendet një Montekarlo i ri, me shumë restorante Cipriani, milionerë rusë me kartëmonedha mbledhur shuk në xhepa, koncerte nga Pharrell Williams,

Read More »