Home / Opinion

Opinion

Kur Galeria refuzon Helidon Halitin!

 Nga Erion KRISTO- Me shumë shqetësim ndoqa refuzimin që Drejtori i “Galerisë së Arteve” i bëri ekspozitës së piktorit Helidon Haliti. Helidoni ska nevojë për galerinë tonë që në fakt është “Galerë”. Helidoni ka marrë pa fund çmime ndërkombëtare. Nuk më shqetëson as qëndrimi arrogant i drejtorucit. Atë e kanë …

Read More »

COVID-19/ Si duhet të sillemi pas vaksinimit?

Pas autorizimit më të fundit nga EMA dhe AIFA për shpërndarjen e vaksinës anti-Covid të Pfizer-Biontech në Evropë dhe Itali, tashmë e miratuar edhe nga FDA-ja e SHBA-së dhe nga Britania e Madhe, ndoshta së shpejti do të mbërrijë miratimi edhe për vaksinën e zhvilluar nga kompania amerikane Moderna. Pra,vaksinat …

Read More »

Protagonistët e ekonomisë globale në dramën pandemike

Nga Aleksandër ÇIPA- Arena botërore është në një periudhë ku ndryshimet janë të shpeshta dhe me magnituda të mëdha. Shtetet e mëdha synojnë të forcojnë pozitën e tyre në skenën globale, duke hyrë kështu në një garë të vazhdueshme me njëra-tjetrën. Zhvillimet ekonomike fitojnë përherë më shumë vëmendje dhe peshë. …

Read More »

Opozitarizmi po merr fuqi në Rusi

Nga Sebastian ZONJA- Bashkëopozitarët e Alexei Navalnyt në Rusi, i cili përballet me akuza që rrezikon disa vite burg, po bëjnë thirrje për protesta të tjera fundjavën e ardhshme, për të kërkuar lirimin e tij. Në demonstratën e fundit morën pjesë dhjetëra mijëra qytetarë, me një organizim spontan thuajse në …

Read More »

Mendimi në ecje..

Nga Albin KURTI- Arbën Xhaferi e kishte për qejf një thënie të Umberto Eco-s për politikën si mendim në ecje. Siç je duke ecur, thoshte Arbëni dhe qeshej, ta vënë mikrofonin përpara dhe duhet të flasësh. Qesheshim të gjithë që ishim me të. Arbëni kishte njëfarë sikleti të brendshëm se …

Read More »

Mësim për herë tjetër…

Nga Astrit LULUSHI- Në mos gjë tjetër, çdo komb ka një qëllim edhe kur s’e sheh qartë ose nuk e përcakton dot. Megjithatë, qëllimi është si sekreti i simbolit ‘V’, që do të thotë ‘Vazhdim’, por ne e lexojmë ‘Victory’, shenjë e fitores; dhe gëzimi na shkon kot. Njeriu asnjëherë …

Read More »

DORI, DRITËROI DHE UNË…

Nga Ridvan PESHKEPIA- Momentet e kujtimeve janë pa fund, të gëzueshme dhe të trishtueshme por unë gjithmonë kam prirjen të kujtoj atë më të këndshmet, te cilat krijoheshin rreth një tavoline në kafen e Kuvendit ku zakonisht ulesha me Dorin dhe Dritëro Agollin. Unë i doja shumë të dy dhe …

Read More »

Masters of Our Fate!

Nga Sebastian ZONJA- Më 24 janar 1965 u nda nga jeta Winston Churchilli. Shtatorja e tij në Westminsiter, në Londër, u vandalizua nga aktivistë të Black Lives Matter, vitin e kaluar, ndërsa statuja e tij u hoq nga Dhoma Ovale me hyrjen e presidentit të ri Biden në zyrë. Së …

Read More »

Nuk po mbetet gjë nga Vlora e vjetër!

Nga Ergys ALUSHI- Po humbasim identitetin! Nuk ka mbetur e nuk po mbetet asgjë nga Vlora e vjetër Po e humbasim dita ditës identitetin tonë Pas çdo investimi, ndërtimi të ri, betony të hedhur! Me urdhër të Sulltanit, Beut, Mbretit, Diktatorit, Liderit! Një histori që vazhdon prej shekujsh! Rreth viteve …

Read More »