Home / Media

Media

UGSH kremton 15 vjetorin e themelimit, shpall konkursin për çmimet për gazetarinë ekonomike

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, me mbështetje të JTI shpall konkursin për dhënien e çmimeve “Vangjush Gambeta 2020”, për raportimin më të mirë ekonomik të publikuar gjatë këtij viti, nga gazetarë ekonomikë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Konkursi përfshin shkrimin më të mirë ekonomik të botuar në shtypin e shkruar, përkatësisht …

Read More »

Me nderime të larta i jepet lamtumira Kastriot Shehdadit, gazetar dhe intelektual i shquar gjakovar

Me nderime të larta është përcjellë sot Kastriot Shehdadi, ish-zyrtar për Informim në komunën e Gjakovës dhe ish gazetar shumë vjeçar në mediume të ndryshme në Kosovë e Shqipëri. Në ceremoninë e varrimit, të organizuar nën patronatin e kryetarit të komunës së Gjakovës Ardian Gjini, morën pjesë shumë qytetarë, kolegë …

Read More »

ArberiaNews në projektet e mbi 100 mediave që u mbështetën nga Internews gjatë pandemisë

Internews, një organizatë ndërkombëtare jofitimprurëse, e cila punon me qytetarë dhe media lokale në më shumë se 100 vende lançoi fondin(Fondi i Përgjigjes së Shpejtë) me qëllim për të ndihmuar organizatat e vogla, lokale të lajmeve të mbijetojnë gjatë krizës së COVID-19. Fondi mbështet drejtpërdrejtë media, organizata dhe individë që …

Read More »

Twitteri publikon njoftimin me rëndësi

Rrjeti social Twitter ka njoftuar se do të nisë etiketimin e llogarive të mediave që janë “të lidhura me shtetin” dhe do të ndërmarrë hapa të tjerë kufizues për fushatat reklamuese të ndërmarra nga qeveritë. “Për dallim nga media e pavarur, mediat e lidhura me shtetin, shpesh i përdorin këto …

Read More »

Publikohet filmi i parë shqiptar për koronavirusin, ja si cilësohet ai (VIDEO)

Një film i shkurtër amator, absolut i pakuptimtë, rreth pandemisë Coronavirus, i krijuar nga një grup shqiptarësh nga Suedia, është publikuar para pak ditësh në Youtube. Filmi mban titullin ‘Covid-19’ sikurse ngjarja në film që mundohet të trajtohet përmes një skenari, regjie e aktrimi krejtësisht amatoresk. Për më tepër në …

Read More »

Media të mos ndjellë vdekje!

Ju drejtohem juve kolegë të nderuar të mediave, që pavarësisht klikimeve apo efekteve promocionale që mund tua shkaktojnë videot e këtilla të njerëzve, qofshin të famshëm e me emër e mbiemër, apo qofshin të zakonshëm, për hir të njerëzimit dhe misionit human që keni mos i publikoni! Mos u jepni …

Read More »