Home / Letersi (page 3)

Letersi

80-vjetori i lindjes së Kadares, ja programi i aktiviteteve

Ditëlindja e 80-të e shkrimtarit të mirënjohur, Ismail Kadare do të nisë në moton “Gjirokastra lexon me Kadarenë”, konceptuar si një qytet që na bashkon të gjithëve, fëmijë, të rinj, te moshuar, qytetarë të përhershëm dhe qytetarë vizitorë të vlerave të trashëgimisë dhe kulturës. “Gjirokastra lexon me Kadarenë” do të jetë …

Read More »

Botohet libri “Fan S. Noli Kryeministër”

Pak ditë para 50 vjetorit të vdekjes së shkrimtarit, diplomatit dhe ish-kryeministrit shqiptar, Fan Noli, në Tiranë është promovuar libri “Fan S. Noli Kryeministër” në Akademinë e Shkencave. Libri përmban kumtesa të studiuesve dhe akademikëve Jorgo Bulo, Dhimitër Anagnosti, president nderi i fondacionit “Fan S. Noli”, Nasho Jorgaqi, Paskal Milo, …

Read More »

Fabula e dhelprës, dëborës dhe anijes

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”17882″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Autorja e këtyre tre fabulave jetën krijuese vazhdon ta ushtrojë në Itali, ku dhe ka publikuar përmbledhje me poezi, tregime e fabula. Nuk është e panjohur as për ndjekësit e “shtypi.net”,  që dy javë më pare shijuan disa nga fabulat e kësaj autoreje, e cila …

Read More »

“Kaljthëruar te dit’ e re…”, ekspozitë dhe konferencë në kuadër të 200 vjetorit të De Radës

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”14203″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Në kuadër të aktiviteteve të 200 vjetorit të lindjes së autorit të madh shqiptar De Rada Fakulteti i Historisë dhe Filologjisë, Departamenti i Letërsisë në bashkëpunim me Biblotekën Kombëtare të Shqipërisë do të organizojnë në datën 16 dhjetor ekspozitën “Kaljthëruar te dit’ e rè…” …

Read More »

Padova, shqiptari që ditën bën mjekun dhe natën poetin

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”11512″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]Mjek dhe poet! Ky është titulli i njerit prej shkrimeve të publikuara nga gazeta e përditëshme padovane “Il Mattino”, që i dedikohet, Arben Dedjas, lindur në Tiranë, në vitin 1964, ku edhe është diplomuar mjek kirurg.

Read More »

Libri i ri i Kadaresë, si një “Ftesë në studio” i dytë

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”2808″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text] Botuesi Bujar Hudhri i “Onufrit” thotë se në prag të Panairit të Librit që zhvillohet në nëntor në Tiranë, do të prezantojë dhe një libër të rëndësishëm të Kadaresë me titull “Mëngjeset në Kafe Rostand. Motive nga Parisi”.

Read More »