Home / Letersi

Letersi

Nga historia e diplomacisë shqiptare në vite Rreth librit të prof. Ksenofon Krisafi me titull “Në kërkim të arit”

Alfred Papuçiu Pjesa e parë Historia e arit shqiptar, i rrëmbyer gjatë Luftës së Dytë Botërore vjen në një libër me vlera akademike të rralla, nga Prof. Dr. Ksenofon Krisafi. Libri “Në kërkim të arit”, mund të quhet me plot gojën një manual i vërtetë shqiptar i artit të negociatave …

Read More »

RINDERTIMI i fytyrës …

Odise Kote Mos e dëgjo atë lajkatar ! më tha dikur një mik i vjetër – ai iu mer mendjen dhe zogjve që fluturojnë. Atëherë nuk e dija se drita që lëshonte kjo këshillë do më ndiqte pas. “Lajkatari” nuk u ndal asnjë çast nga udha e vet, rrebel pa …

Read More »

Tërmeti dhe Malësori shtatlartë.

Alfred Papuçiu -Malësori, një burrë me shtat të lartë, me shpatulla të gjëra, sapo zbriti nga kamioni, futi duart në xhepin e brendshëm të xhaketës dhe nxorri portofolin. Shoferi e kuptoi dhe ia preu shkurt: – Nuk ke me pague gja. Malësori e shikoi drejt, me sytë e tij që …

Read More »

Festivali nderkombetar i poezise ” Azem Shkreli” mbledh poete nga Bota

Letërsia mbetet atdheu universal i njerëzimit në të gjitha kohët. Prej 17 vjetësh, Peja është kthyer në një qytet të kulturës evropiane dhe asaj botërore, falë Takimeve Ndërkombëtare Letrare Azem Shkreli, të cilat i kanë sjellë Kosovës, personalitete të letërsisë botërore dhe asaj shqiptare. Përmes këtij manifestimi nderkombëtar, Kosova ka …

Read More »

Bruksel/ Ndryshe nga ç ’jemi mësuar ta shohim në rolin e gazetarit, Aleksandër Çipa u paraqit në Bruksel, në rolin e poetit, me vëllimin e tij të katërt Poetik “Deti nuk ka portë”

Përurimi i librit u bë ditën e shtunë të datës 13 prill në “Vintage” të Komunën e Koekelbergut. I ftuar nderi ishte dhe Kryetari I Komunes Ganshoren Pierre Kompany, si dhe personalitete të tjera nga fusha e artit dhe kultures. Pati një interes shume te madh të komunitetit shqiptar, në …

Read More »

Xhevat Kallajxhiu (1903-1989)

Zija Basha Gazetari Xhevat Kallajxhiu ka qene botues i gazetes se Gjirokastres se pavarur “Demokratia” me 1925 1939.Pas luftes se dyte boterore ka emigruar ne Sh.B.A. ku ka drejtuar gazeten “Dielli”te Vatres dhe ka qene spiker i “Zerit te Amerikes per nje kohe te gjate.Me ra ne dore nje balade …

Read More »