Home / Lajmi Fundit

Lajmi Fundit

Ambasada e SHBA: Krenare për kompanitë amerikane që ndihmojne Shqiperinë kundër COVID-19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, përmes një postimi në faqen zyrtare në facebook, ka falenderuar kompaninë amerikane Coca Cola për ndihmën që i ka dhënë Shqipërisë në këto momente të vështira. Postimi i plotë: 🇺🇸 | Jemi krenarë që shohim kompani amerikane në Shqipëri të kontribuojnë …

Read More »

Sipërmarrësi më i famshëm shqiptar në SHBA, Martin Shkreli kërkon të lirohet nga burgu për të shpikur ilaçin kundër Covid-19

Martin Shkreli, i burgosur në Amerikë dhe me origjinë nga Shqipëria, i cili po vuan një dënim për mashtrime të letrave me vlerë, ka kërkuar lirimin e tij për 3 muaj në mënyrë që të gjejë një trajtim për koronavirusin e ri. Në një hulumtim prej 11-faqesh të postuar në faqen …

Read More »

Bizneset të dërrmuara ekonomikisht nga COVID-19, Dhoma Amerikane e Tregtisë propozime urgjente për qeverinë

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministres së Financave Anila Denajt, ministrit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduard Shalsi dhe kreut të rindërtimit, Arben Ahmetajt. Në letrën e tij me katër propozime, Jaço ka vlerësuar masat e marra për parandalimin e përhapjes …

Read More »

O tani o kurrë! BE duhet t’i ndihmojë shtetet të përballojnë pasojat e Covid-19, ose nuk ka përse ekziston!

BE po luan me zjarrin. Ky është shansi i fundit i Evropës. Ose BE e tregon veten të gatshme të ofrojë ndihmë substanciale për shtetet anëtare në vështirësi, ose nuk ka arsye të ekzistojë. Heroi i bashkimit italian Giuseppe Garibaldi thuhet se ka deklaruar gjatë betejës vendimtare në Calatafimi: “Këtu …

Read More »