Home / Kulture

Kulture

Kur Galeria refuzon Helidon Halitin!

 Nga Erion KRISTO- Me shumë shqetësim ndoqa refuzimin që Drejtori i “Galerisë së Arteve” i bëri ekspozitës së piktorit Helidon Haliti. Helidoni ska nevojë për galerinë tonë që në fakt është “Galerë”. Helidoni ka marrë pa fund çmime ndërkombëtare. Nuk më shqetëson as qëndrimi arrogant i drejtorucit. Atë e kanë …

Read More »

Më 26 janar u nda nga jeta Ismail Qemali

Më datë 26 janar kujtojmë ndarjen nga jeta të Babait të Kombit, Ismail Qemali, udhëheqësi i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare. Lindi në Vlorë më 24 janar 1844 në një nga familjet më të mëdha të Shqipërisë së jugut. Pasi kreu shkollën llore në vendlindje, vijoi studimet në shkollën plotore turke në …

Read More »

Në 85-vjetorin e lindjes/ Akademia e Shkencave ripropozon Ismail Kadarenë për çmimin ‘Nobel’

Akademia e Shkencave të Shqipërisë, përmes një komunikate në faqen zyrtare, ka bërë me dije se më 28 Janar, në nder të 85 vjetorit të shkrimtarit Ismail Kadare, do të mbahet në sallën “Akademikët”, veprimtaria shkencore me temë “Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore”. Gjithashtu në njoftim bëhet me …

Read More »

Duhet bërë kujdes në ndërtimin e jetës..

Nga Dhimitër ANAGNOSTI-  Regjisor/ Nderi i Kombit Dikur, diku kam shkruar: ” në pleqëri njeriut i dobësohet shikimi, sepse nis të “shohë” më tepër brenda vehtes, se sa jashtë saj… Biologjikisht jam i pavdekshëm sepse ADN-ja ime udhëton në përjetësi, përmes brezave në vijim. I them këto rreshta që të “bisedoj” …

Read More »

Në 85-vjetorin e lindjes/ Ilir Meta nderon regjisorin dhe kineastin e shquar

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes, Presidenti i Ilir dekoroi sot regjisorin dhe kineastin e shquar Dhimitër Anagnosti me Dekoratën e lartë  “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në motivacion thuhet: “Në vlerësim të personalitetit gjenial, i cili dominoi në mënyrë të pamohueshme me veprat e tij të jashtëzakonshme historinë e kinematografisë shqiptare, duke e lartësuar …

Read More »

Lefter Çipa i Himarës

Nga Dritan HILA- Kur ishte fushata vendore e vitit 2011 dhe në Himarë konkurronte për PS-në, Gjergji Goro i cili më pas fitoi, Top Channel bëri një reportazh duke marrë në intervistë banorët e zonës. Shumë prej tyre e ndienin presionin grek dhe ishte e prekshme ndrojtja e tyre sikurse …

Read More »