Home / Krijuese

Krijuese

Nga historia e diplomacisë shqiptare në vite Rreth librit të prof. Ksenofon Krisafi me titull “Në kërkim të arit”

Alfred Papuçiu Pjesa e parë Historia e arit shqiptar, i rrëmbyer gjatë Luftës së Dytë Botërore vjen në një libër me vlera akademike të rralla, nga Prof. Dr. Ksenofon Krisafi. Libri “Në kërkim të arit”, mund të quhet me plot gojën një manual i vërtetë shqiptar i artit të negociatave …

Read More »

RINDERTIMI i fytyrës …

Odise Kote Mos e dëgjo atë lajkatar ! më tha dikur një mik i vjetër – ai iu mer mendjen dhe zogjve që fluturojnë. Atëherë nuk e dija se drita që lëshonte kjo këshillë do më ndiqte pas. “Lajkatari” nuk u ndal asnjë çast nga udha e vet, rrebel pa …

Read More »

Bruksel/ Ndryshe nga ç ’jemi mësuar ta shohim në rolin e gazetarit, Aleksandër Çipa u paraqit në Bruksel, në rolin e poetit, me vëllimin e tij të katërt Poetik “Deti nuk ka portë”

Përurimi i librit u bë ditën e shtunë të datës 13 prill në “Vintage” të Komunën e Koekelbergut. I ftuar nderi ishte dhe Kryetari I Komunes Ganshoren Pierre Kompany, si dhe personalitete të tjera nga fusha e artit dhe kultures. Pati një interes shume te madh të komunitetit shqiptar, në …

Read More »

Llaj çobani në Paris..

Napolon Bala   Lefter Çipa është një krijues letrar me vlera jo vetëm për vëllimin e krijimit, por edhe për cilësinë. Ai nuk eshtë poet i klisheve, i strukturave fikse, por lëviz në hapësirë e në kohë dhe aty gjen temën/ temat për të qemtuar. Në hierarkinë e vlerave një vend …

Read More »

E BUKUR, E TRISHTË…

Nga Pellumb Kulla Trafik i cmëndur. Shi dhe dëborë. Ftohtë, acar. Luftë e egër politike. Uri e papërmbajtur pasurimi. Mashtrime… *** Dje isha në zyrat e Vizion Plusit, për një bisedë pune me artistin e dashur të komedisë Agron Llakaj. Nxitoja drejt një takimi tjetër dhe Gonia, këtë radhë në …

Read More »

Një histori interesante me Romanov

Artan Gjyzel Hasani Zhenia është shoku i ngushtë rus i tim biri këtu në Toronto. Kur erdhi për herë të parë në shtëpinë tonë më bëri përshtypje mbiemri i tij i famshëm. Romanov. Mbiemri i carit të fundit rus të pushkatuar familjarisht nga bolshevikët. E pyeta nëse familja e tij …

Read More »