Home / Koment

Koment

Azemi ka takuar një të panjohur

Frrok Çupi Nuk mund ta dimë çfarë do të ishte sot Azem Hajdari nëse do të jetonte: Do të ishte një trafikant e vrasës si shokët, apo do ta vrisnin përsëri?!. -A na duhesh sot, Azem?!… Për çfarë! Ty edhe arkivoli nuk të vlen më për të qëlluar mbi derën …

Read More »

Koment: Shërimi i domosdoshëm i SHBA

Gënjeshtrat e Trumpit gjatë krizës së Coronës janë tepër të mëdha. Por problemet themelore të SHBA ekzistojnë prej më shumë se 40 vitesh, mendon Melinda Crane. “Pikat e dobëta strukturore” – kjo tingëllon si një frazë e thatë, ndaj kërkohet t’i jepet një pamje e qartë. Këto janë familjet në …

Read More »

Marrëzitë gjuhësore-politike të Vetëvendosjes!

Nga Enver ROBELLI Vetëvendosja paska shkruar: “…situata politike (në Ballkan) ngjan më shumë si ajo në prag të Luftës së Parë Ballkanike sesa si ajo pas Paqes së Shën Stefanit”. Krahasimet historike janë shpeshherë të paqëndrueshme. Kjo deklaratë e VV-së është edhe një shembull që tregon se kjo parti ka …

Read More »

“Të bashkuar jemi më të fortë!”/ Mark Gjonaj flet për zgjedhjet në Mal të Zi

“Zgjedhjet e 30 Gushtit janë një moment historik për shqiptarët në Mal të Zi, që edhe pse të ndarë tashmë në dy lista, të mund të votojnë shqip që të sigurojnë një përfaqësim më gjithëpërfshirës dhe të denjë të shqiptarëve në parlamentin e Malit të Zi”, deklaron në një intervistë …

Read More »

Le Monde Diplomatique, Intervistë me Fatos Lubonjën: Çevropianizimi i Evropës

Ballkani Perëndimor është karrikaturë e Bashkimit Evropian, ku ideologjia neoliberal-globaliste është në fazën e krizës së saj. Narrativa e tranzicionit dhe e bashkimit të vendeve të paintegruara ballkanike, të cilat e kanë humbur forcën e tyre frymëzuese e besimdhënëse, po mbahen sot nga euroburokratët, të cilët e mirëmbajnë veten edhe …

Read More »

Tobias Rűttershoff: “Ka mundësi për një fillim të ri”

Drejtuesi i zyrës në Tiranë të Fondacionit gjerman „Konrad Adenauer“, Tobias Rűttershoff, në intervistën ekskluzive për DW shprehet, se është koha për reflektim ndaj ndryshimeve të fundit kushtetuese. DW: Z.Rűttershoff, ꞔfarë mendoni për ndryshimet kushtetuese që Paralamenti miratoi ditët e fundit: sistemin e listave të hapura për zgjedhjet dhe riformatimin e …

Read More »

Beteja e rreme rreth sistemit zgjedhor

Ervis Iljazaj Për sistemin zgjedhor aktual që ka Shqipëria, atë proporcional rajonal me lista të mbyllura ka shumë kritika nga ekspertë, shoqata, apo  faktorë të ndryshëm të jetës publike. Kritikat janë të gjitha të drejta, sepse sistemi zgjedhor që ka Shqipëria aktualisht nuk është nga më të mirët e mundshëm. …

Read More »

“U godit besimi qytetarëve”/ Analisti Çupi flet për mosshkarkimin e Metës: “Mazhoraca bëri gafën më të madhe”

Parlamenti vendosi sot të mos propozojë shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, ndonëse prej një viti ky i fundit është hetuar nga komisioni i posaçëm mbi ligjshmërinë e veprimeve për zgjedhjet vendore dhe emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Analisti Frrok Çupi, tha në emisionin “Top Talk” se me këtë akt është goditur …

Read More »

Franca mbështet vendimin e Parlamentit, Christine Vasac: “Reforma, një çështje tërësisht shqiptare!”

Ambasadorja franceze në Tirane, Christine Vasac, ka komentuar mbi diskutimet e fundit mes PS dhe PD per listat e hapura dhe aleancat parazgjedhore. Ajo ka thene prere se “kjo eshte nje çështje teresisht shqiptare”. “Ka nje projekt te rieditimit te te gjithe Kushtetutes shqiptare. Kryeministri eshte shprehur ne menyre publike dhe …

Read More »