Home / Investigim

Investigim

INVESTIGIM për rrjetin “Monego” dhe “IuteCredit”/ Si u ngrit Perandoria e biznesve të dyshimta të Rusisë në Shqipëri, biznese që u mbyllën në Kosovë

Një hulumtim i Gazetës Infokus zbulon rrjetin e bizneseve në Shqipëri të Aigars Kesenfelds, një biznesmeni letonez të dyshuar për lidhje me Kremlinin, dhe i cili qëndronte edhe prapa “Monego-s” në Kosovë. Dhjetëra biznese që funksionojnë si mikrofinanca në vendet e rajonit lidhen me emrin e Aigars Kesenfelds, një biznesmeni …

Read More »

Ekskluzive/ Zbulohen 3 ish-spiunët e Sigurimit në kupolën e Policisë

Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit gjen me dosje tre oficerë të lartë nga 55 të kontrolluar. Procesi i Vettingut kap “peshqit” e parë në kupolën e Policisë së Shtetit. Sipas dokumentave që disponojnë ekskluzivisht “Shqiptarja.com” dhe “Report TV” tre oficerë të madhorë të policisë rezultojnë si …

Read More »

Gazetarët: Liria e medias vazhdon të jetë e kërcënuar

  Nga Genc Caushi Konferenca ndërkombëtare me temë  “Sulmi ndaj gazetarëve, kercenim ndaj lirisë  së  medias” e organizuar nga OSBE-ja, u zhvillua sot në Vjenë,  në  të  cilën  mori pjesë  edhe Unioni i Gazetarëve Shqiptarë . Në Konferencë  ishin të pranishëm gazetarë  të  shumtë  nga 30 vende të ndryshme të botës, ndërmjet …

Read More »

Përmbyllet projekti për zhvillimin e qëndrueshëm të fshatrave bregdetarë të Jugut

TIRANË, 25 shkurt/ATSH/- Programi “Zhvillimi i integruar dhe i qëndrueshëm i rajonit bregdetar jugor” u përmbyll me sukses në Kalanë e Tiranës. Nxjerrja në pah dhe promovimi i vlerave tradicionale, kulturore dhe turistike të Shqipërisë ishte synimi i këtij projekti të nisur që prej vitit 2013, financuar nga qeveria gjermane …

Read More »

Brokerimi në internet, skema mashtruese ku kontribuojnë mijëra shqiptarë

Një investigim i Qendrës për Gazetari Cilësore identifikon të paktën 80 shoqëri të palicencuara brokerimi që drejtojnë operacionet nga Shqipëria, të cilat zhvatin qytetarë të huaj, zhvillojnë evazion fiskal dhe vendosin mijëra të rinj përpara përgjegjësisë ligjore. Blerta*, 23 vjeç, prej janarit të këtij viti ka çelur një biznes si …

Read More »

Liqeni i Bovillës, i rrezikuar nga erozioni, i ndotur nga ujërat e zeza dhe mbetjet

Prej më shumë se një dekade ekspertët kërkojnë rehabilitimin e zonës që rrethon ujëmbledhësin e kryeqytetit përmes pyllëzimit, menaxhimit të mbetjeve dhe trajtimit të ujërave të zeza të zonës përreth, kërkesa që kanë rënë në vesh të shurdhër. Liqeni i Bovillës, nga i cili furnizohen me ujë të pijshëm qindra-mijëra …

Read More »

Shtigjet e hapura në kufirin Shqiptaro-Grek

A ka qenë Piramida 63 rrugë për kalimin e narkotikëve dhe personave me precedentë penal? Para viteve 90, kufiri ruhej rreptësisht me ushtarë nga të dy shtetet, por që kur Shqipëria liberalizoi vizat me BE në 2011, ushtarët u larguan nga survejimi dhe kufiri në piramidën nr.63 është i lirë …

Read More »