Home / Intervista (page 9)

Intervista

Joschka Fischer: Ballkani Perëndimor me rëndësi strategjike për BE-në

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”33699″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi: Eni RUCI Joschka Fischer, ish-Ministër i Jashtëm i Gjermanisë, që mori pjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, zhvilluar  në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, ka dhenë një intervistë ekskluzive për radion gjermane “Dojçe Welle”, ku ka shprehur vlerësimet e tija rreth këtij aktiviteti.

Read More »

Shpëtim Hoxha, operatori “REIKIN” shpjegon metodën alternative që të shëron si me magji

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”33270″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi : Gerti Kosovari “Vetëm sot. Mos u zemëro. Mos u shqetëso. Ji mirënjohës. Puno me zell. Ji i sjellshëm me të tjerët”! Janë pesë principet e metodës “Reikin”, që në thelb të terapisë ka prekjen dhe shkarkimin e energjive shëruese të operatorit reikist. “Nuk është magji, …

Read More »

Ish ministri i Jashtëm serb komenton takimin e nesërm të kryeministrave Rama-Vuçiç në Tiranë

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”32793″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Kryeministri serb Aleksander Vuçiq dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama, për shumë çështje kanë qëndrime të ndryshme, por e rëndësishme është të vazhdojë dialogu dhe që vizita e Vuçiqit në Tiranë, në dt. 27 maj 2015, të realizohet, thotë ndër të tjera ish-ministri i jashtëm serb Goran Svillanoviq.

Read More »

Prof. Fortunato Plastina, President i Klubit Universal të Paqes: Duhet të reagojmë, mjaft më fjalë të bukura

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”32778″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Në këtë intervistë, ekskluzive për “shtypi.net”, Presidenti i Klubit Universal të Paqes në Gjenevë, Profesor Fortunato Plastina flet me entuziazëm për impaktin pozitiv që tejçojnë këto klube paqeje kudo qofshin për promovimin e solidaritetit, komunikimit ndërmjet njerëzvë pavarësisht besimit apo bindjeve politike si dhe paqen universal. …

Read More »

Prokurorja që çoi në pranga elitën e shtetit rumun sjell eksperiencën e vlefshme për Shqipërin

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”32355″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]“Një prokurore, e cila flet pak, por që në Rumani ka shkaktuar “tërmet”, duke u kthyer në simbolin e luftës pa kompromis ndaj korrupsionit”. Kështu e nis një artikull të gjatë prestigjiozja “The New York Times” për Laura Codruta Kovesi, e cila ka çuar pas hekurave …

Read More »

Fantazma e Shqipërisë së Madhe shërben për të krijuar frikë

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”32284″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi: Lindita ARAPI Eksperti i Europës Juglindore Florian Bieber nëpërmjet mikrofonit të Dojçe Welles flet mbi zhvillimet e fundit në Maqedoni, sfondin politik dhe jo etnik të ngjarjeve të nodhura në lagjen e “Trimave” në Kumanovë, si  edhe rrezikun e një destabilizmi të rajonit të Ballkanit.

Read More »

Saviano: Mafia kosovare bashkëpunon ngushtë me atë sërbe, kundër mafias shqiptare

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”31820″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full” title=”Roberto Saviano dhe një pjesë e eskortës së rij mbrojtëse”][vc_column_text]Në një intervistë ekskluzive për agjencine e lajmeve  “Presheva Jonë” në Zvicër, shkrimtari Italian Roberto Saviano vendos gishtin në plagë dhe flet hapur për veprimtarinë më të fundit të Mafias. Për Mafian ballkanike siç e etiketon ai, …

Read More »