Home / Intervista (page 8)

Intervista

Mirela Kumbaro: Shqipëria nuk është një klishe

Nga Laila Bonazzi Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro, është kalorëse  e një imazhi të ri që vendi kundruall nesh po përpiqet të ndërtojë e që ajo si përfaqësuese e tij, me një italishte të përsosur, është e lumtur të na e paraqesë, duke nisur që nga pavijoni interesant …

Read More »

Izet Haxhia: Fijet arabe të Berishës

 Në valën e diskutimeve që ka shkaktuar lajmi i publikuar ditët e fundit se kryeterroristi i botës, Osama Bin Laden ka qenë në Shqipëri në vitin 1994 dhe është takuar me Sali Berishën, përfshihet edhe ish-truproja i Berishës në ato vite, Izet Haxhia. Nga Turqia ku ai jeton prej vitesh, …

Read More »

Julian Assange, drejtuesi i perandorisë së pamposhtur "Wikileaks" flet për rikthimin e rrjetit që me publikimet e tija po trondit opinionin botëror

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”37711″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi: “Der Spiegel” Themeluesi i “Wikileaks”, njeriu që tronditi botën me informacionet e pacensure, Julian Assange, në një intervistë për të përditshmen gjermane “Der Spiegel”, flet për rikthimin e rrjetit “Wikileaks” dhe mënyrat se si NSA vepron në marrëdhënie me politikanët botërorë. 

Read More »

Lefter Maliqi i jep këshilla miqësore kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”37322″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Në foto: Lulzim Basha dhe Lefter Maliqi – Për ish deputetin e PD-së Lefter Maliqi, Partia Demokratike, aktualisht,është në një gjendje emergjence dhe alarmi njëherësh. Humbja, sipas tij, është efekt i keqorganizimit të brendshëm, i listës jo të goditur të këshilltarëve dhe kandidatëve për kryebashkiak, por …

Read More »

A jemi në një luftë të ftohtë botërore? Përgjigjet ish këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA, Zbigniev Brzhezhinski

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”36352″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Nga: “Der Spiegel” Ish-këshilltari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në SHBA, Zbigniev Brzhezhinski, beson se Perëndimi duhet t’u qëndrojë fort aksioneve të presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë. “Ne duhet ta bëjmë më të kushtueshme përdorimin e forcës nga rusët”, thotë ai gjatë një interviste për “Der …

Read More »

ISH AMBASADORI I GJERMANISË NË TIRANË FLET PËR SULMUESIT E AMBASADËS NË 2 KORRIK 1990

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”36104″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”FULL”][vc_column_text]INTERVISTOI: Angjelina VERBICA  Në intervistë  Prof. Dr. Werner Daum, ish-ambasadori ad interim i Gjermanisë në Shqipëri (1987-1990), flet për hapjen e ambasadës më 2 korrik 1990, periudhën e ndryshimit dhe raportin e veçantë me Shqipërinë.

Read More »

NGJARJA E LAZARATIT/ I plagosuri i "RENEA"-s përmbys versionin e goditjes me vetëm një snajper

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_single_image image=”35847″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]“Na qëllonin nga të gjitha drejtimet, me të gjitha llojet e armëve” është shprehur, teksa ka përshkruar minutat kur grupi u gjend në mes të zjarrit, që ishte i pamundur të identifikohej se prej nga vinte.

Read More »

Ekspertja Sashenka Lleshaj mbi problemet e pritshmëritë që lidhen me këto zgjedhje-test

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”35346″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi: Lindita ARAPI Një reformë e papërfunduar, debate e fate politike lidhen me zgjedhjet vendore 2015 në Shqipëri janë problemet për të cilat ekspertja shqiptare Sashenka Lleshaj *  jep përgjigje nëpërmjet dhenies së përgjigjeve të pyetjeve të mëposhtëme të adresuara nga “Deutche Welle”:

Read More »

Presidenti Bujar Nishani flet për shanset e mëdha të Shqipërisë dhe Ballkanit, falë Gjermanisë

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”34785″ border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][vc_column_text]Intervistoi: Lindita ARAPI Në bisedë me Deutsche Welle-n, presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani flet për rolin e rëndësishëm të Gjermanisë në Shqipëri e rajon, zgjedhjet vendore e se ku qëndron thembra e Akilit në bërjen e reformës së drejtësisë.

Read More »

Freskim Rama, djali 17-vjeçar i cili i rrëmben zemrën Riahnnës me zërin e tij. Pritet bashkëpunimi me këngëtaren e famshme

Intervistoi: Elsid Imeraj Djaloshi 17-vjeçar, nga Peja e Kosovës, Freskim Rama, kohët e fundit ka sjell në treg për publikun shqiptar këngën e tij hit “M’Fal”. Por suksesi i tij nuk është ndalur këtu pasi këngëtarja e famshme Rihanna është magjepsur me zërin e talentit Kosovar. Për këtë arësye, babai i …

Read More »