Home / Intervista (page 4)

Intervista

Lefter Çipa i Himarës

Nga Dritan Hila Kur ishte fushata vendore e vitit 2011 dhe në Himarë konkurronte për PS-në, Gjergji Goro i cili më pas fitoi, Top Channel bëri një reportazh duke marrë në intervistë banorët e zonës. Shumë prej tyre e ndienin presionin grek dhe ishte e prekshme ndrojtja e tyre sikurse …

Read More »

Rruga Tiranë-Durrës/ Balluku: Nuk ka tarifë në shtator! Fillojmë rikonstruksionin e rrugës Tiranë-Plepa dhe zgjerimin e autostradës

Tiranë-Durrës, Balluku: Në shtator hapet tenderi, tarifa pas rikonstruksionit të rrugës Tiranë-Plepa dhe zgjerimit të autostradës Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka bërë të ditur detaje sa i takon projektit për bërjen me pagesë të autostradës Tiranë-Durrës. Në një prononcim për mediat, ministrja Balluku siguroi se në shtator …

Read More »

INTERVISTA/ Rrëfehet Bujar Alimani: Gjendja e kinematografisë shqiptare, çelsi i suksesit dhe “luku i ri” Intervistoi Orest Çipa, Nju Jork

Intervistoi Orest Çipa, New York 1-“Delegacioni“, cili është mesazhi që keni dashur të përcillni për publikun? Pse filmi është filmuar nën hijen e një “ zymtësie”, hera-herës pa ngjyra? Delegacioni është një film që përcjell rezistencën intelektuale ndaj regjimeve totalitare , madje edhe kur ato ndërrojnë “lëkurë” e përpiqen të duken …

Read More »

Kreu i Dhomës së Tregtisë, Jaka: Duhet agjendë konkrete për integrimin rajonal!

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës Nikolin Jaka evidenton nevojën e përgatitjes së një agjende të detajuar e të mirëstudiuar për integrimin rajonal të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ndërsa e konsideroi si jashtëzakonisht të rëndësishëm forumin ekonomik të organizuar nga Televizioni SCAN, Jaka tha se duhet një …

Read More »

Elkjana Gjipali, nga Harvard sjell eksperiencën për Industrinë e Kinematografisë: Misioni im, të ngrej një industri

Elkjana Gjipali është producente dhe regjisore e angazhuar me një eksperiencë prej 10 vjetësh, pas përmbylljes së programit të lidershipit “Lead Albania” nga ku dhe është trajnuar nga institucione prestigjoze si “Harvard Kennedy School”, ka dorëzuar platformën e saj për të drejtuar Qendrën Kombëtare të Kinematografisë SIpas jush si po …

Read More »

Rama për “La Repubblica”: Ajo që dëshiron opozita është e vështirë të shpjegohet, ja pse nuk çuditem që Tv rus pasqyron protestat e PD-LSI

Kryeministri Rama ka dhënë dje një intervistë për gazetën italiane ‘La Repubblica’. La Repubblica shkruan që në hyrje të artikullit se Rama nuk duket i shqetësuar që në Tiranë opozita po bën thirrje për dorëheqjen e tij dhe zgjedhje  të parakohshme. Duke iu përgjigjur interesit të kësaj medie për protestat …

Read More »