Home / Intervista

Intervista

Intervistë me Manjola Lumanin, drejtore e Qendrës me fokus të veçantë te media

(“Qendra Arbëria News” është një vatër përkujdesjeje për të rinjtë dhe trashëgiminë) –    Znj Lumani, një informacion paraprak për të gjithë ata që nuk kanë dijeni rreth organizatës në të cilën ju jeni pjesë e stafit drejtues? Përgjigje: Emri i saj zyrtar është  “Qendra Arbëria News” .  Është organizatë …

Read More »

Intervistë me sportistin Enea Lapa, i riu nga Saranda që po shkëlqen në Amerikë

Nga Marjana CIKU – Sportisti shqiptar, Enea Lapa, me origjinë nga Saranda ka arritur të shkëlqejë në  “Austin Open”. Ai po ngjitet drejt majave në sportin “Brazilian Jiu Jitsu” duke u shpallur zyrtarisht fituesi absolut në këtë kampionat, ku u rendit i pari në të gjitha peshat. “Brazilian Jiu Jitsu” është një nga …

Read More »

Rruga e katërt e Anthony Giddens

20-30 vitet e ardhshme mund të jenë periudha më vendimtare e historisë njerëzore”. Është ky parashikimi për botën P.C. (pas Covid-19), që bën Anthony Giddens, me siguri sociologu më i spikatur i modernitetit, ish-drejtues i London School of Economics, teoricieni i Rrugës së Tretë dhe reformatori që solli qendrën e …

Read More »

Ekspertja shqiptare e IOM: Si Covid-19 riorganizoi Diasporën në Itali

Afërditë Shani, aktiviste dhe pjesë e programit të  IOM për Diasporën shqiptare sjell një përmbledhje të përgjithshme të situatës së komunitetit shqiptar në Toscana. Si u përball Diaspora shqiptare me pandeminë, situata aktuale dhe çfarë pritet të ndryshojë në të ardhmen. “Diaspora Shqiptare në Itali ka një rol të rëndësishëm …

Read More »

Le Monde Diplomatique, Intervistë me Fatos Lubonjën: Çevropianizimi i Evropës

Ballkani Perëndimor është karrikaturë e Bashkimit Evropian, ku ideologjia neoliberal-globaliste është në fazën e krizës së saj. Narrativa e tranzicionit dhe e bashkimit të vendeve të paintegruara ballkanike, të cilat e kanë humbur forcën e tyre frymëzuese e besimdhënëse, po mbahen sot nga euroburokratët, të cilët e mirëmbajnë veten edhe …

Read More »

Si është të jesh i infektuar me COVID-19? Flet skulptori i njohur, i izoluar 25 ditë në dhomën e gjumit…

Skulptori dhe ish-drejtori i Kulturës Kombëtare në Gjirokastër, Berti Kasi, ishte një prej të prekurve me Covid 19. Tashmë që është shëruar plotësisht, ai zgjedh të ndajë me lexuesit e ArgjiroLajm.net një rrëfim për ditët i izolimit teksa po përpiqej të linte pas virusin famëkeq, që ka kapur të papritur …

Read More »

Tobias Rűttershoff: “Ka mundësi për një fillim të ri”

Drejtuesi i zyrës në Tiranë të Fondacionit gjerman „Konrad Adenauer“, Tobias Rűttershoff, në intervistën ekskluzive për DW shprehet, se është koha për reflektim ndaj ndryshimeve të fundit kushtetuese. DW: Z.Rűttershoff, ꞔfarë mendoni për ndryshimet kushtetuese që Paralamenti miratoi ditët e fundit: sistemin e listave të hapura për zgjedhjet dhe riformatimin e …

Read More »

E konfirmuar: Vetëvendosje do të angazhohet si lëvizje politike në Shqipëri, Zaimi: “Hapja e listave nuk sjell asnjë funksion”

Në një intervistë për Ora News, aktivisti i Vetëvendosjes Arbër Zaimi tha se listat e hapura nuk asnjë funksion demokratizuar dhe kjo, sipas tij, është provuar edhe në Kosovës. Zaimi u shpreh se me pragun e dyfishtë dhe rajonalizimin proporcional lëvizjeve të reja u hiqet mundësia për tu futur të …

Read More »