Home / Ekonomi

Ekonomi

Bizneset të dërrmuara ekonomikisht nga COVID-19, Dhoma Amerikane e Tregtisë propozime urgjente për qeverinë

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministres së Financave Anila Denajt, ministrit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduard Shalsi dhe kreut të rindërtimit, Arben Ahmetajt. Në letrën e tij me katër propozime, Jaço ka vlerësuar masat e marra për parandalimin e përhapjes …

Read More »

Ministrat e BE-së nuk gjejnë kompromis për shpëtimin ekonomik të Europës! Shkaku, mosmarrëveshja…

Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian nuk arritën të bien dakord në bisedimet që kryen gjatë gjithë natës, për të siguruar më shumë mbështetje për ekonomitë e tyre të goditura nga koronavirusi. Bisedimet janë pezulluar deri në një mbledhje të dytë që pritet të mbahet të enjten në mëngjes. Burime …

Read More »

Koronavirusi godet turizmin/Arben Çipa: Duhen marrë masa urgjente që mos të kthehemi në fillimet tona…

Koronavirusi pritet të shkatërrojë sezonin turistik në 2020. Në Sarandë duhet të kishin mbërritur kroçerat e para dhe turistët e huaj të pushonin buzë detit. Por kjo nuk ka ndodhur. Muaji prill duhet ti kishte sjellë Ksamilit  turistët e parë, por pasojat shkatërruese të koronavirusit po shtrihen edhe në turizëm. …

Read More »

Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme, akordon 990 miliardë USD për ekonominë

Kryeministri japonez Shinzo Abe ka vendosur të shpall gjendjen e jashtëzakonshme ditën e sotme  për kryeqytetin Tokio dhe gjashtë prefektura të tjera ,për të frenuar një rritje shqetësuese të infeksioneve  me koronavirus në qendrat kryesore të popullsisë. Qeveria po planifikon gjithashtu të finalizojë një paketë masive stimulimi me vlerë 108 …

Read More »

Vuçiç merr përsipër barrën e krizës së vendit të vet! Jep 100 euro për çdo qytetar mbi 18 vjeç

Në Serbi gjatë 24 orëve të kaluara, pesë persona kanë vdekur nga koronavirusi, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 44, tha Goran Stevanovic, drejtori i Qendrës Klinike Infektive në Serbi. Numri i përgjithshëm i të prekurve është 1.624, teksa janë testuar gjithsej 6.401 vetë. Në mbështetje të …

Read More »

Nuk ju bindën urdhrave për të mbyllur bizneset, gjobiten 207 administratorë lokalesh

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 4, Tiranë, në vijim të kontrollit të territorit, për zbatimin e masave kufizuese, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19, kanë evidentuar të hapur në funksionim, një lokal bar-kafe, në rrugën “Niko Avrami”. Më datë 27 mars lokali është konstatuar i hapur për herë …

Read More »

Skema marramendëse e Zvicrës/20 miliardë për të mbështetur bizneset që po vuajnë pasojat e krizës nga Covid 19

Pas vështirsive që pandemia ka sjell, Zvicra po e drejton rrugën e ekonomisë së vendit,me kredi për bizneset e vogla. Kompanitë me vështirësi sigurojnë kredi brenda natës. Ju duhet vetëm një minutë ose dy për të kompletuar dhe skanuar një formular me  likuiditetit të plotë nga qeveria zvicerane. Rreth 30 …

Read More »