Home / Editorial

Editorial

E majta radikale i urren themeluesit e vendit/ A do të zgjohet Amerika para se të jetë tepër vonë?

Nga David Limbaugh “Fox News” * Të paktën 600 punonjës policie, janë plagosur që kur nisën trazirat pas vdekjes së Xhorxh Floidit. Edhe për sa kohë mund të mbijetojë ky komb, kur institucionet e tij kryesore kulturore dhe arsimore, u predikojnë një rrymë të pamëshirshme dhe me prirje anti-amerikane të …

Read More »

Në mëshirë të papërgjegjshmërisë sonë …

Aleksandër Çipa/ Akuza e Prokurorit Special ndaj Presidentit te Republikes se Kosoves dhe kryetarit te PDK-se; per krime kunder njerezimit dhe per vrasjen e 100 personave, eshte e rende. Nga me te rendat.(!) Kjo eshte nje akuze, e cila sipas tekstit te komunikates se shperndare me vonese, (ndonese eshte firmosur …

Read More »

Gabimi i pafalshëm me pakicat kombëtare!

Prof. Perparim Kabo/ Ju gabuat kur miratuat nje ligj per pakicat ne Republiken e Shqiperise, gabuat sepse nuk ju referuat dokumentit bazik te Keshillit te Europes, Konvetes Kuader per Pakicat. Ne te percaktohet se ceshte pakica kombetare, cfare jane pakicat etnokulturore, ceshte zona e pakices dhe pse nuk ka pakica …

Read More »

Tuneli ne det, qeveria ne zjarr

Kete muaj Shqiperia vendosi nje rekord absolut boteror duke u ngjitur ne podin e ekonomive me investimet me te fuqishme ne infrastrukture. Ne harkun kohor te vetem dy javeve, qeveria e Shqiperise inauguroi 1 miliarde euro investime publike ne infrastrukture, fillimisht me projektin e hidrocentralit te Skavices dhe me pas …

Read More »

Raporti sekret i ’62-it me shënimin e Enver Hoxhës/ Si iu mor pasuria miliona dollarëshe 10 shqiptarëve më të pasur

Dashnor Kaloçi/ Memorie.al Publikohet një dokument i panjohur të nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së i cili është shkëputur nga një dosje voluminoze që  i përket vitit 1962 dhe bën fjalë mbi një korespodencë në mes Bankës së Shtetit Shqiptar (Drejtoria e Përgjithshme), me Drejtorinë e Tregti-Financë pranë …

Read More »

Edhe Ceka si Kocaqi!

Nga Gëzim BASHA Plak idhnak që s’mund ta durojë dot përjashtimin nga grupet që manaxhojnë fondet për mirëmbajtjen e pikave arkeologjike në vend, Neritan Ceka, ju sul gazetarit Italian, Zgarbi, nga pozitat e një shkencëtari nacionalist që të mer gjak në vetull. Sipas Cekës, mëkati i Zgarbit është se e …

Read More »

Duke kujtuar Kryepeshkopin martir, Kristofor Kisi

Atë Foti Cici/ Më 17 qershor mbushen 62 vjet nga vdekja e një prej figurave më të mëdha historike dhe spirituale të komunitetit ortodoks në Shqipëri, me përmasa kombëtare: Imzot Kristofor Kissi. Ai ishte kryepeshkopi i dytë i KOASh-it dhe i pari që u njoh nga Patrikana Ekumenike dhe gjithë …

Read More »