Home / Dossier

Dossier

Dëshmia e rrallë e të arratisurit në ’85-ën: Si dhe pse krijova familje të re në SHBA-ve, me vajzën që njoha në Greqi

Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor, Kasem Hoxha me origjinë nga fshati Markat i Sarandës dhe me banim në SHBA-ës që nga viti 1985, kur ai u arratis nga Shqipëria, pasi kishte vuajtur dhjetë vite …

Read More »

Konflikti greko-turk/ ‘Sekretet’ në ditarin e Enverit: Monarko-fashistët, terror ndaj komunistëve. I dhashë urdhër ushtrisë në Jug që…

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së) ku ndodhet edhe ditari i Enver Hoxhës, mes të tjerash ai ka mbajtur shënime dhe ka bërë analiza duke komentuar gjatë të gjitha ngjarjet e ndodhura në mes Greqisë dhe Turqisë …

Read More »

Raporti sekret i ’62-it me shënimin e Enver Hoxhës/ Si iu mor pasuria miliona dollarëshe 10 shqiptarëve më të pasur

Dashnor Kaloçi/ Memorie.al Publikohet një dokument i panjohur të nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së i cili është shkëputur nga një dosje voluminoze që  i përket vitit 1962 dhe bën fjalë mbi një korespodencë në mes Bankës së Shtetit Shqiptar (Drejtoria e Përgjithshme), me Drejtorinë e Tregti-Financë pranë …

Read More »

Dështimi i Bashës në Berlin

Flogert Muça  Lulzim Basha udhetoi drejt Berlinit me shpresen per te takuar funksionare te larte gjermane, por askush nuk e priti as ne Kancelari e as ne Bundestag. Vetem pak dite me pare, portale shume prane opozites perfolen mundesine qe Kryetari I PD te pritej ne takim nga Kancelarja Merkel, …

Read More »

Histori shqiptare në Amerikë(foto)

Vlonjati i Motorolës, si iku me not më 1958, suksesi i inxhinierit tek Motorola & Samsung Nga Dalip Greca Shqiptarët në SHBA kanë treguar vitalitetin e racës, duke shkëlqyer në shumë drejtime. Disa prej tyre janë bërë publikë nga media, një pjesë kanë preferuar heshtjen. Ndër këta të fundit është …

Read More »

Shuhet komandanti i parë i nëndetëses 105

Çlirim Hoxha  U nda sot nga jeta njëri nga komandantët e parë të nënëdetëseve shqiptare Dr. Aleko Pojani. Aleko Pojani kreu shkollën ushtarake “Skënderbej” dhe më pas Akademinë e Marinës në Baku të ish Bashkimit Sovjetik në vitet 50. Aleko Pojani ishte njëri nga komandant e parë të nënëdetëseve shqiptare, …

Read More »

DOSSIER/ Kosova para 28 viteve shpallte pavarësinë me Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut 1990

Nga Behlul Jashari Kosova para 28 viteve me Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut 1990 shpallte pavarësinë e saj, e cila atëherë nuk u njoh ndërkombëtarisht, megjithatë ishte dhe njihej si deklarim i fuqishëm i vullnetit kombëtar, politik e demokratik. “Me këtë deklaratë shprehet dhe shpallet qëndrimi burimor kushtetues i popullsisë …

Read More »