Home / Bota / Rajoni

Rajoni

Greqia lëviz ‘kundër’ Europës: Gati të presë turistët britanikë që në maj

Athina po konsideron rihapjen e kufijve të saj për britanikët që kërkojnë diellin grek para verës, duke shkuar kundër politikës së udhëheqësve evropianë, shkruan shtypi britanik. Kjo natyrisht do të zbatohet vetëm për britanikët  që janë vaksinuar kundër  Covid-19. Pushimet në ishujt grekë mund të fillojnë zyrtarisht në maj, pasi …

Read More »

Arrestohet ish-drejtori i Teatrit të Athinës

Policia greke ka arrestuar sot Dimitris Lignadhis, ish-drejtori i Teatrit të Athinës dhe në të njëjtën kohë një aktor i njohur i skenës Helene, pasi dhjetëra raste të abuzimit të detyrës për të marrë favore seksuale u konfirmuan. Midis atyre që denoncuan Lingadhis janë vajza, por edhe djem, disa prej …

Read More »

Serbia lider në rajon, mbërrijnë 150 mijë dozat të tjera të vaksinës anti-Covid

Kanë mbërritur në Serbi mëngjesin e sotëm 150 mijë doza të vaksinës kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca. Aviobi me vaksina u ul në Aeroportin e Beogradit “Nikolla Tesl” dhe është pritur nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç. Ai ka deklaruar se sigurimi i këtyre vaksinave është mundësuar nga bisedimet trepalëshe mes …

Read More »

Abuzoi seksualisht me vajza e djem, mes tyre edhe shqiptarë, arrestohet ish-drejtori i Teatrit Kombëtar

Ish-drejtori i përgjithshëm i Teatrit Kombëtar të Greqisë, njëkohësisht edhe regjisori i njohur, Dhimitris Ligniadhis është arrestuar pak minuta më parë me akuza për abuzime seksuale dhe përdhunime të herë pas hershme jo vetëm ndaj aktoreve por edhe ndaj minoreneve siç shkruajnë mediat greke. Kishte dhënë dorëheqjen disa ditë më …

Read More »

Ndërron jetë muzikanti i njohur nga Kosova

Muzikanti i njohur nga Kosova, Valton Berisha është ndarë nga jeta këtë të hënë.Lajmin e bëjnë me dije miqtë e tij nërrjete sociale. Një ndër ata që shkruan për vdekjen e tij ishte dhe kompozitori Florent Boshnjaku, i cili that se shpirti i tij do të jetë gjithmonë prezent mes …

Read More »

Vetëvendosje fiton bindshëm zgjedhjet në Kosovë, Behgjet Pacolli: Në një demokraci, është e rëndësishme të…

Vetëvendosje ka fituar bindshëm zgjedhjet parlamentare në Kosovë, me një diferencë të konsiderueshme me partitë e tjera, por ende pa shumicën për të krijuar qeverinë e vetme, teksa sytë janë nga diaspora dhe votimet me postë. Kryetari i partisë AKR në Kosovë, Behgjet Pacolli ka reaguar pas rezultateve të zgjedhjeve. …

Read More »