Home / Bota

Bota

Vaksina “provë” kundër Covid-19 në SHBA/Eksperti nga Qendra për Kërkime Farmaceutike: Më e rëndësishmja që kemi bërë ndonjëherë…

Studiuesit amerikanë kanë nisur një tjetër provë të një vaksine eksperimentale për COVID-19, duke përdorur injeksion në lëkurë dhe jo si zakonisht në muskul. Një prej personave që iu nënshtrua testit në Kansas City, të shtetit Mizuri, të mërkurën, tha s e ai ishte shumë i lehtë, njësoj si testet …

Read More »

SHBA dhuron 225 milion dollarë ndihmë shëndetësore, humanitare dhe ekonomike

Shtetet e Bashkuara po japin 225 milionë dollarë shtesë ndihmë shëndetësore, humanitare dhe ekonomike për të mbështetur përpjekjet botërore për të luftuar koronavirusin. Lajmin e ka përcjell edhe Ambasada Amerikane në Shqipëri në faqen zyrtare ku shprehen krenar për këtë gjest human. Postimi i plotë: 🇦🇱 | “Falë bujarisë së …

Read More »

Thirrje nga OBSH: Shqipëria dhe e gjithë bota të  marrin mësim. Të rrisin numrin e infermierëve …

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se janë gjetur boshllëqe të mëdha në fuqinë punëtore të sektorit të shëndetësisë. Shqipëria dhe të gjitha vendet e botës duhet të vendosin si prioritet themelor përforcimin e fuqisë punëtore në sektorin e shëndetësisë, sidomos infermierëve. “Sot, shumë infermierë e gjejnë veten në vijën e parë …

Read More »

Presidenti i PE: Vendet e BE-së, duhet të arrijnë një marrëveshje, ose kriza ekonomike do të thellohet

Vendet anëtare të Bashkimit Europian duhet të arrijnë marrëveshje për një plan të rimëkëmbjes së Europës, veçanërisht pas krizës së koronavirusit që do të shkatërrojë miliona vende pune, deklaroi presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli në një mesazh të shkurtër video mbi bisedimet në Eurogroup. Ministrat e Eurogrupit ndërprenë takimin …

Read More »

A po e thellon më teper krizën pandemike, fshehja e fakteve rreth Covid 19?

Një organizatë e pavarur për mbrojtjen e demokracisë po paralajmëron që regjimet autoritare po përdorin shpërthimin global të koronavirusit për të shtypur lirinë e fjalës dhe për të kufizuar të drejtat themelore jashtë sferës së nevojave të shëndetit publik. Freedom House me qendër në Uashington, tha në një deklaratë të …

Read More »

A transmetohet virusi nga kafshët tek njerëzit? Studimi i OBSH zbulon se cilat kafshë shtëpiake mund të infektohen me Covid-19

Macet mund të infektohen me koronavirus por qentë nuk  duket se janë  dhe aq  të prekshëm, sipas një studimi të publikuar të mërkurën. Kjo e ka bërë OBSH të bëjë studime që lidhen me transmetimin e virusit midis njerëzve dhe kafshëve shtëpiake. Studimi, i publikuar në faqen e internetit të …

Read More »

Nuk është koha për kurorë, Miss Anglia rikthehet në punë si mjeke mes situatës së vështirë të Covid-19

Bhasha Mukherjee ka qenë një doktoreshë e re e specializuar në mjekësinë e frymëmarrjes përpara se të garonte në Miss World duke përfaqësuar Anglinë në Dhjetor 2019. Pasi fitoi kurorën, 24-vjeçarja planifikoi të vinte në pritje karrierën e saj mjekësore, në mënyrë që të mund të udhëtonte në botë për …

Read More »