Home / Art

Art

Post Mortum…

Nga Astrit Çerma Qëlluan vrasësit dhe vranë vrasësit… Përsëri në Elbasan, u trembën kumurit… “Gjahu i gjuetareve” i zuri pritë Kristoforidhit, Për te vrarë ata që lëçitën dhe lëçisin abetaren e tij Nën rrapin e madh që përshëndetet me selvitë… Orkestrina e Myzurit filloi marshin fyneber.. “Normalistët” si ushtarëet e …

Read More »

Kalofsh përtej të njëqindave Piro Mani!

Nga Pellumb KULLA Nuk mund të mos fillonte 14 prilli pa këtë urim për Piro Manin, dekanin historik të regjisurës shqiptare, endsin e magjishëm të spektakleve më të bukur që kanë parë skenat e vendit tonë. Sot Piroja mbushi 88! Për shkak të angazhimeve tona në fushën e regjisurës, unë …

Read More »

Kriza ekonomike/ Franca mund të shesë pikturën “Mona Lisa” për një arsye të fortë

Franca duhet të shesë pikturën e famshme “Mona Lisa” për 50 miliardë euro, për të shpëtuar ekonominë nga kriza e koronavirusit, ka sugjeruar një biznesmen francez. Sipas mediave të huaja, Stephane Distinguin, 47 vjeç, themelues i kompanisë “Fabernovel”, propozoi që francezët të shesin “stolinë e çmuar të familjes” për të …

Read More »

Babloku Ndrenika!

Mevlan Shanaj/ Babloku Ndrenika! Ka mbi 55 vite në skenë dhe ekran. Ky Njeriu Ndrenika që vazhdon të jetë kaq i adhuruar. Përse ndodh kjo?! Sepse, për dreq, ky babloku na bëka tjetër vezë! Pa dashur të jem historian apo kritik arti, po kujtoj: “Prefekti”, “Koncert në vitin ’36”, “Vdekja …

Read More »

Romantizmi si rrymë letrare, kërkesa e të sëmurëve dhe ndryshimet klimaterike!

Dr. Apostol Vaso Romantimi karakterizohet nga idealizimi i natyres dhe shoqerise. Kjo rryme trajton ne menyre ideale personazhe te jashtezakonshem ne rrethana te jashtezakoneshme dhe vleresimin e te shkuares. Kjo rryme lindi si rezultat e nevojes per transformimet ne shoqerine e atehershme, qe karakaterizohej nga shfrytezimi i eger dhe pakenaqesia …

Read More »

(FOTO) Për të thyer mërzinë e karantinës! Pamje nga “Acqua Alta” në Venedik, një nga libraritë më të bukura në botë!

Jahja Drancolli Për të thyer mërzinë e karantinës po i publikoj disa pamje të librarisë “Acqua Alta” në Venedik, një nga libraritë më të bukura në botë! Libraria gjendet në rrugicën Calle Lunga Santa Maria Formosa jo shumë larg nga Piazza San Marco dhe ura Rialto, dhe ka qasje nga …

Read More »

MËSIM ME MËSUESIN E FILOZOFISË

Evriviadhi Goro (Përkthim nga Greqishtja) Një mësues i filozofisë, u fut në klasë, duke mbajtur një kuti kartoni të madh. Pa folur, nxorri nga kutia një vazo qelqi bosh dhe filloi ta mbushi me gurë të vegjël. Nxënësit e vështronin të habitur. Kur vazoja nuk nxente më, pyeti: -Vazo, është …

Read More »