Home / Analize (page 6)

Analize

Ekspertët paralajmërojnë: Ekonomia gjermane drejt recensionit, më e thella që nga Lufta e Dytë Botërore

Pandemia e koronavirusit do të çojë ekonominë e Gjermanisë në recesionin e saj më të thellë që nga Lufta e Dytë Botërore, tha Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier ndërsa qeveria hodhi poshtë parashikimin e rritjes ekonomike për këtë vit. “Ne po përballemi me sfida të mëdha, si në aspektin ekonomik, …

Read More »

Del data/ Ja kur do të përfundoj koronavirusi në vendin tonë, sipas studimit nga Singapori

Shqipëria mund të shënojë zero raste të reja me koronavirus rreth datës 2 gusht. Ky parashikim bëhet nga një studim analitik i Universitetit të Teknologjisë dhe Dizajnit të Singaporit me rastet e infektimeve në vend. Më shpejt nga vendet e rajonit, pandemia mund të përfundojë në Maqedoninë Veriore. Një studim …

Read More »

Njihuni me kompanitë gjigande që po lulëzojnë gjatë krizës së koronavirusit

Përhapja e virusit shkaktoi një ndryshim në tregjet globale. Disa kompani gjigande po “përfitojnë” dhe po e rrisin ndikimin mbi drejtimin e aksioneve. Rënia ekonomike pothuajse gjithmonë i ka favorizuar gjigantët si Microsoft, Apple dhe Amazon, tre kompanitë më të vlefshme në SHBA. Kërkesa për aksionet e tyre është forcuar …

Read More »