Home / Analize (page 5)

Analize

Mediat britanike: Konflikti për shkak të Covid-19 mes Kinës dhe SHBA mund të shkojë drejt një “konfrontimi të armatosur”

Pekini mund të përballet me një valë në rritje të armiqësive pas shpërthimit të koronavirusit, e cila mund të çojë drejt një përkeqësimi të tillë në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara që shkon deri në “konfrontim të armatosur”, thuhet në një raport të brendshëm kinez, të cituar nga mediat britanike. …

Read More »

Përmirësimi i ngadaltë i situatës, biologu Ethem Ruka bën thirrje: “Përgjumja e vëmendjes mund të bëhet shkak për një shpërthim të ri”

Biologu i njohur, njëkohësisht rektor në universitetin “Luarasi”, prof. dr. Ethem Ruka, ka bërë një analizë të situatës në Shqipëri për shkak të Covid 19. Sipas tij, ditën e sotme ka 1% më shumë të shëruar dhe 1% më pak të sëmurë aktivë. Ndonëse këto duken si shifra pozitive, Ruka thekson …

Read More »

Bota po shfrytëzon koronavirusin për të SHTYPUR fjalë e lirë të medias

Në mbarë botën, regjimet diktatoriale janë përpjekur të shtypin lirinë e medias gjatë pandemisë së koronavirusit, thotë CNN. Në Iran, qeveria ka vendosur kufizime gjithëpërfshirëse në mbulimin e pandemisë, përfshirë këtu ndalimin e gazetave të printuara. Gazetarët janë arrestuar për raportimet e tyre, duke nisur nga një reporter që kritikoi …

Read More »

Mafia italiane gati për të përfituar nga pandemia e koronavirusit dhe nga kriza ekonomike që do të pasojë

Mafia e Italisë e ka gjetur si të përfitojë nga pandemia e koronavirusit dhe nga përplasja ekonomike që rezulton. Nga ofrimi i ndihmës oportuniste sociale dhe huazimeve deri tek investimet e reja të biznesit, mafia është e vendosur të shfrytëzojë të prekurit. Kjo nuk është hera e parë që familjet mafioze kanë identifikuar një …

Read More »

Rreth 3.3 milionë raste në të gjithë botën/ Kina epiqendra e virusit 1 të infektuar/ SHBA shënon 1884 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara pozitivë me koronavirusi në gjithë botën është rreth 3.3 milionë, kurse numri i përgjithshëm i viktimave është në pragun e 240 mijë. Raportohet se në SHBA në 24 orët e fundit u regjistruan 1883 vdekje nga infeksioni i Covid. Në total janë 64 …

Read More »