Home / Analize (page 2)

Analize

Miroslav Lajçak: “Brenda muajsh marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë”, a preken kufijtë?

Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajcak, planifikon që të vizitojë Prishtinë dhe Beogradin gjatë muajit Qershor, për të përgatitur terrenin për rinisjen e dialogut për normalizim të raporteve mes dy shteteve. Një gjë të tillë e kanë konfirmuar burime diplomatike brenda BE-së për televizionin publik të Serbisë. “Në Bruksel presin …

Read More »

Paguajnë shuma marramendëse për një udhëtim jetë a vdekje, Anglia “ëndrra” e të rinjve shqiptar që po i skllavëron

Shumë shqiptarë ndërmarrin rrugëtimin e vështirë drejt Anglisë përmes të gjitha rrugëve të mundshme. Shpesh duke paguar shuma marramendëse e përmes një udhëtimi që i ngjan një “misioni të pamundur”. Në karroceri automjetesh, apo kabina frigoriferike, shqiptarët kalojnë nga një shtet evropian ku kanë pasur mundësinë të shkelin e deri …

Read More »

Lojëra politike me simbole

A eshte flamuri i UÇK-se simbol shteteror? Jo. Vendosja e tij ne oborr te qeverise mund te kenaq shpirtrat patriotike qe bejne politike me simbole. A eshte flamuri “dardan” i Ibrahim Rugoves simbol shteteror? Jo! A ben te vendoset edhe ai flamur ne oborr te nderteses se qeverise? Meqe po …

Read More »

Pandemia shton hallet e taksistëve dhe shkakton rritje të çmimeve, ja si variojnë ato nëpër zona të ndryshme

Pandemia Covid 19 solli një sërë masash shtesë për shërbimin taksi me qëllim për mos përhapjen e virusit, por bashkë me masat shtesë shkaktoi dhe një luhatje të fortë të çmimeve të këtij shërbimi, sidomos në lëvizjet ndërqytetase. Në rritjen e çmimit duket se më së shumti ka ndikuar mungesa …

Read More »

“Nuk ka prova që do ketë valë të dytë të Covid-19”,profesori britanik jep shpjegimin përse virusi nuk do rikthehet

Hugh Pennington, mikrobiolog në Universitetin e Aberdeen, thotë se nuk ka prova që të vërtetojnë një valë të dytë të koronavirusit. Profesori britanik shprehet se ideja për rikthimin e një vale të dytë të Covid-19 bazohet në modele të vjetëruara të gripit. Shkencëtarët i janë referuar vazhdimisht pandemisë së gripit spanjoll …

Read More »

“Harrojeni” koronavirusin, bota po kërcënohet nga një tjetër virus i rrezikshëm, ja epiqendra e tij

Teksa e gjithë bota e ka vëmendjen të përqëndruar tek pandemia e koronavirusit të ri, që shkaktuar mbi 370 mijë vdekje në mbarë globin, në Republikën Demokratike të Kongos është rishfaqur një sëmundje e tmerrshme, e cila sikur i ishte lënë harresës këto kohë: ebola. Sëmundja po përhapet në qytetin …

Read More »

Parashikimi i zymtë i Bankës Botërore: Covid-19 do të varfërojë 400 mijë njerëz në Ballkan/ Situata në Shqipëri me keq se viti 2005

Covid-19 do të zhytë në varfëri vendet e Ballkanit Perëndimor. Një studim i Bankës Botërore mbi situatën se si do të ndikojë pandemia në 6 shtetet e ekonomisë rajonale, rezulton se numri më i lartë i popullsisë së varfër që jeton me më pak se 5.5 USD në ditë do …

Read More »

Shqipëria në betejën ndaj Covid-19. Ku është gabuar?

Nga Sokol PAJA Leonard Solis, si ish-Ministër i Shëndetësisë në Shqipëri dhe tashmë Drejtor mjekësor i “International Hospital- Amerikan Group” në Tiranë, rrëfen Shqipërinë në luftën ndaj Covid-19. Si mjek z.Solis analizon ku çaloi sistemi shëndetësor shqiptar, dhe pritshmëritë për të ardhmen. Z. Solis rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli, Organ …

Read More »