Home / Analize

Analize

Partizanët Kibernetikë: Kush është grupi i hakerave, që po përpiqet të rrëzojë regjimin e Llukashenkos

Nga Tommaso MEO – Protestat që shpërthyen në Bjellorusi vitin e kaluar,dhe që nuk kanë pasur ende rezultatin e shpresuar, atë të rrëzimit të qeverisë autoritare të presidentit Aleksandër Llukashenko,në këtë detyrë që nga viti i largët 1994, kjo falë edhe represionit të egër të shtetit, janë zbehur por nuk …

Read More »

Emmanuel Makron, presidenti post-ideologjik

Nga Alessandro FERRI – Kriza politike dhe humanitare në Afganistan, ka sjellë reagimin e udhëheqësve perëndimorë, të cilët kanë shprehur qëndrime të ndryshme mbi këtë çështje. Xho Bajden e ka zhvendosur vëmendjen tek fakti se të paktën të gjithë amerikanët u evakuuan. Boris Xhonson kërkoi që askush të mos e …

Read More »

Si mund ta dëmtojnë ekonominë, plagët psikologjike të shkaktuara nga Covid-19

Nga Ryan BOURNE – Cila do të jetë trashëgimia ekonomike e kësaj pandemie? FMN beson se PBB-ja e SHBA-sëdo të jetë më e madhe deri në fund të vitit 2022, sesa ishte parashikuar në vitin 2019. Pra me fjalë të tjera, nuk do të ketë një ndikim të vazhdueshëm të trazirave të këtij viti në prodhimin amerikan. Natyrisht, Zyra …

Read More »

Raporti i diplomatit gjerman për 7 prillin: Mbreti Zog përhapi alarmin fals se do bombardohej qyteti për të boshatisur rrugët gjatë arratisjes së tij

Nga Dr. Marenglen KASMI – Ministri gjerman në Tiranë, Eberhard von Pannwitz (1936-1941) ishte një diplomat karriere me përvojë dhe si i tillë, ai ishte një ndjekës shumë i mirë i situatës politike në Shqipërinë e fundviteve 1930. Gjatë ushtrimit të detyrës së tij në Tiranë, von Pannwitz-i hartoi shumë …

Read More »

Laboratorët europianë të narkotrafikut

Mafia hollandeze e drogës preferon që të punojë në vende të qeta e të izoluara si ky: Herwijnen, 2500 banorë, një fshat i provincës Gheldria, në pjesën verilindore të Hollandës. Tani gjithçka është e qetë dhe vendasit nuk duan të flasin. “Nuk kemi parë dhe nuk kemi dëgjuar asgjë, kemi …

Read More »

Çfarë shkoi keq në Gjermani?

Sasia e madhe e shiut që u derdh në disa vende të Evropës Qendrore gjatë natës midis 14 dhe 15 korrikut shkaktoi përmbytje të rënda serioze, të cilat shkaktuan më shumë se 200 të vdekur dhe rreth 1 mijë të tjerë të plagosur. Në Gjermani, vendi më i prekur, shirat …

Read More »