Home / Aktualitet (page 2)

Aktualitet

Dhuna si pasojë e arsimit dhe shtetit të kalbur!

Silvi Bano/ Prej ditësh në faqet e para të gazetave e në ato të portaleve shkruhet togfjalëshi “Ngjarje e rëndë, përdhunohet adoleshentja”. Kjo, padiskutim, është një ngjarje që na ka tronditur të gjithëve për të disatën herë brenda pak muajve. Por a e dini vërtetë se kush është ngjarja më …

Read More »

Pas incidentit të rëndë, Vladimir Putin del në konferencë dhe shpall gjendjen e jashtëzakonshme, ja çfarë paralajmëron tjetër

Një rrjedhje e mijëra tonëve naftë ka detyruar presidentin rus Vladimir Putin të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në një zonë të Siberisë, në qytetin arktik të Norilskit. Shkak është bërë rrjedhja nga një cisternë e 20 mijë tonëve karburant dhe lubrifikues në rrugët, fabrikën metalurgjike dhe lumin kryesor të qytetit. …

Read More »

Me më shumë se 33,600 viktima dhe gati 234,000 raste infeksionesh, Conte mesazh shpresëdhënës italianëve: “Ne e meritojmë të buzëqeshim!”

Kryeministri Giuseppe Conte, u ka drejtuar një mesazh shpresëdhënës italianëve ndërsa vendi po kalon në fazën e fundit të zbutjes së masave të izolimit që kishin si qëllim luftimin e koronavirusit. “Ne e meritojmë të buzëqeshim, të gëzohemi, pas disa javësh sakrifica të mëdha”, ka thënë ai të Mërkurën. Ai …

Read More »

Skandali me 15 vjeçaren në Babrru, Shahini: “Nuk do prononcohemi për rastet individuale, ndërprisni identifikimin e viktimave”

Ministrja e Arsimit Besa Shahini foli në Parlament për rastin e abuzimit të 15-vjeçares, ndërsa tha se nuk duhet të merremi me rastet individuale pasi kjo është njësoj sikur t’i dhunosh sërish. Nga Kuvendi, Shahini theksoi se raste të tilla abuzimi janë zbuluar nga stafet e shkollës, të cilat i …

Read More »

Rinisin “lëvizjet” e ndërkombëtarëve/ “Zgjedhorja” nga shtëpia amerikane te e Europës, Soreca pret në zyrë Yuri Kim, Norman dhe Borchardt

Që prej orës 11:00 në zyrën e ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka nisur takimi mes tij dhe ambasadorëve të SHBA-së, Yuri Kim, Britanisë së Madhe Duncan Norman dhe i OSBE-së, Bernd Borchardt. Takimi është thirrur nga ambasadori i BE-së Luigi Soreca dhe në fokus është Reforma Zgjedhore. Ky …

Read More »

Incidentet tek Teatri me gazetarët, Lleshaj: “Përfaqësues të medias nuk kanë qenë në ushtrim të detyrës së tyre”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, teka po mbante interpelancë nga foltorja e Kuvendit, foli edhe për konfrontimin me artistët dhe gazetarët. Lleshaj tha se, përfaqësuesit e medias atë ditë nuk kanë qenë në ushtrim të detyrës dhe kanë penguar fizikisht, punonjëset e policisë në detyrën që kishin. “Policia nuk njeh …

Read More »

Pandemia shton hallet e taksistëve dhe shkakton rritje të çmimeve, ja si variojnë ato nëpër zona të ndryshme

Pandemia Covid 19 solli një sërë masash shtesë për shërbimin taksi me qëllim për mos përhapjen e virusit, por bashkë me masat shtesë shkaktoi dhe një luhatje të fortë të çmimeve të këtij shërbimi, sidomos në lëvizjet ndërqytetase. Në rritjen e çmimit duket se më së shumti ka ndikuar mungesa …

Read More »