Home / Bota / Boris Johnson pritet të heqë sot karantinën në Britaninë e Madhe

Boris Johnson pritet të heqë sot karantinën në Britaninë e Madhe

Boris Johnson do të shpallë lajmin e shumëpritur për nxjerrjen e Anglisë nga bllokimi, konfirmuan zyrtarët e qeverisë britanike për CNN të hënën në mëngjes. Vendi ka qenë në bllokim të plotë kombëtar që nga 4 janari pasi u gjetën variante të reja të koronavirusit brenda disa zonave të Anglisë që përshpejtuan përhapjen e virusit dhe mendohej të ishte shumë më i rrezikshëm.

Johnson do t’i tregojë Dhomës së Komunave të hënën pasdite se që nga 8 marsi, shkollat më në fund do të rihapen në të gjithë Anglinë, si dhe një kthim shumë të kufizuar të ndërveprimit shoqëror në natyrë, duke përfshirë uljen në një stol parku dhe pirjen e një kafeje, e cila aktualisht nuk lejohet.

Kryeministri do të njoftojë gjithashtu që nga 29 Marsi, ndërsa shkollat shkojnë në pushimet e tyre të Pashkëve, kufizimet e mëtejshme në ndërveprimet shoqërore do të hiqen, duke lejuar që grupe prej gjashtë personash të takohen jashtë dhe familjet e tëra të shoqërohen.

Doëning Street vuri theks të veçantë në dëshirën për t’u dhënë diçka njerëzve të moshuar dhe të pambrojtur, tani të vaksinuar, të cilët janë mbajtur larg familjeve të tyre për gati një vit.

Doëning Street theksoi se këto janë masa të planifikuara dhe nëse situata Covid-19 përkeqësohet në Angli, ato mund të shtyhen prapa dhe vendi të mbahet i bllokuar.

Lajmi vjen ndërsa përhapja e vaksinave në Mbretërinë e Bashkuar vazhdon të kryesojë pjesën tjetër të Evropës, ndërsa kërkimi shkencor tregon se vaksinimet ulin rrezikun e shtrimit në spital deri në 94%.

Shkencëtarët nga Universiteti i Edinburgut, Universiteti i Strathclyde dhe Shëndetit Publik Skoci ekzaminuan të dhënat nga njerëzit që kishin marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer ose AstraZeneca. Të dhënat treguan se katër javë pas injektimit, rreziku i pranimit në spitale ishte ulur përkatësisht deri në 85% dhe 94%, sipas agjencisë së lajmeve në Mbretërinë e Bashkuar PA Media. Që nga e hëna në mëngjes, Britania e Madhe u ka dhënë dozat e para 17.5 milion njerëzve, ndërsa shpejtësia me të cilën mund të vaksinojë po rritet.

Njoftimi i së hënës nga Kryeministri do të shënojë hapin e parë të një rruge me katër hapa nga bllokimi. Johnson do t’u tregojë ligjvënësve më vonë se vendimet e qeverisë së tij “do të merren me të dhënat e fundit në çdo hap, dhe ne do të jemi të kujdesshëm në lidhje me këtë qasje në mënyrë që të mos zhbëjmë përparimin që kemi arritur deri më tani”.

Shpejtësia me të cilën vendi do të dalë nga bllokimi do të vendoset ndaj katër testeve kryesore: si po shkon shtrirja e vaksinave; si vaksinat po ndikojnë në shtrimet në spital dhe vdekjet; normat e infeksionit duke qëndruar të ulëta; variante të reja që nuk dëmtojnë tre testet e tjera.

Johnson tha se përparësia e tij ka qenë “gjithmonë kthimi i fëmijëve në shkollë gjë që ne e dimë se është thelbësore për arsimimin e tyre, si dhe mirëqenien e tyre mendore dhe fizike. Gjithashtu do të kemi përparësi për mënyrat që njerëzit të bashkohen me të dashurit e tyre”.

Check Also

Për besimtarët që duan të shkojnë këtë vit në Mekë, ky është kushti kryesor për të marrë pjesë në haxh

Ministria e Shëndetësisë në Arabinë Saudite, ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë të cilët duan …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − four =