Home / Aktualitet / Bilanc negativ/ Rekord të infektuarish nga Covid-19 dhe 4 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Bilanc negativ/ Rekord të infektuarish nga Covid-19 dhe 4 viktima gjatë 24 orëve të fundit

 

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike shifrat e reja përsa i përket situatës së koronavirusit në vend.

Janë bërë shumë testime dukë shënuar numrin më të lartë të rasteve të reja që nga fillimi i pandemisë. 289 të infektuar dhe 4 viktima, një shifër alarmante kjo e cila e çon në 16501 numrin total të të infektuarve dhe 443 atë të viktimave.

Njoftimi i MSH

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1402 testime, 93 të shëruar, 289 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1402 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 289 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar në 9957 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

113 raste në Tiranë,

34 raste në Fier,

23 raste në Durrës,

19 raste në Vlorë,

16 raste në Korçë,

12 raste në Shkodër, Elbasan,

10 raste në Krujë,

9 raste në Lezhë,

6 raste në Berat,

5 raste në Kurbin, Pogradec, Dibër,

4 raste në Kuçovë,

3 raste në Patos,

2 raste në Kavajë, Lushnje, Malësi e Madhe, Klos,

1 rast në Mallakastër, Librazhd, Delvinë, Tepelenë, Peqin.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 255 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një i ri 37 vjeçar nga Korça pa sëmundje bashkëshoqëruese, një 52 vjeçare nga Mirdita, një 81 vjeçar nga Tirana dhe një 85 vjeçar nga Fier.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve duke u rikujtuar qytetarëve se mbajtja e detyrueshme e maskës edhe në ambientet jashtë shtëpise duhet të shoqërohet patjetër me ruajtjen e distancës fizike prej të paktën 1.5 metër, dhe kujdesin e vazhdueshëm të higjienës personale.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (16 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                 289

Të shëruar ne 24 orë              93

Humbje jete në 24 orë                        4

Testime ditore                        1402

Testime totale                    104,804

Raste pozitive              16501

Raste të shëruara         9957

Raste Aktive                  6101

Humbje jete                    443

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë  3001

Durrës        648

Shkodër     450

Fier                364

Korçë   342

Lezhë         311

Elbasan       265

Vlorë     224

Berat     182

Kukës          165

Dibër       84

Gjirokastër    65

Check Also

“Plasin” arrestimet ditën e sotme, i vihen prangat 24 vjeçarit në Përmet, policia i gjen dy shkelje

Një tjetër person është arrestuar gjatë kësaj të mërkure, nga Policia e Gjirokastrës. Shtetasi H.Sh, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 + 18 =