Home / Aktualitet / Basha takim me reporterët e huaj, i informon në lidhje me vrasjen e Klodian Rashës

Basha takim me reporterët e huaj, i informon në lidhje me vrasjen e Klodian Rashës

Basha zhvilloi ne takim virtual me reporteret Joseph O’Reilly nga Irlanda njekohesisht dhe reporter i EPP/CD dhe Petter Eide nga Norvegjia.

Burime nga selia bejne te ditur se ne bashkebisedimin me reporteret, Basha u ndal dhe tek situata e diteve te fundit dhe vrasja e 25 vjecarit Klodian Rasha nga nje efektiv i policisë së shtetit si dhe përpjekjet kriminale për të manipuluar vrasjen.

Mesohet se gjate bashkebisedimit zoti Basha, informoi reporterer edhe me pengimin e se drejtes se informimi dhe me shoqerimin dhe dhunumin e disa gazetareve, duke sjelle nje shkelje flagrante te lirise se medias ne vend

Ai i solli në vemendje reportereve shkeljen e te drejtave te njeriut nga dhuna e policise.

Mesohet se takimi i planifikuar me reporteret ka patur si teme diskutimi dhe zhvillimet e fundit te situates se pandemise, ekonomise dhe politikes.

Check Also

Arrestohen qindra protestues në Rusi, mes tyre dhe bashkëshortja e liderit të opozitës ruse

Qindra njerëz janë arrestuar në Rusi derisa policia po përpiqet të ndalojë protestat mbarëkombëtare në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 × two =