Home / Kryesore / Ballkani në turbulencë të madhe

Ballkani në turbulencë të madhe

Dr. KoçoDANAJ-
I gjithe rajoni I Ballkanit ndodhet ne nje turbulence te madhe. Turbulence ne Serbi ku nuk ka Pluralizem politik. Zoti I vetem politik I Serbise eshte “Garashanini” Turbulence ne Mal te Zi ku ka me shume se kaq. Ka prag perplasjesh midis malazezeve dhe serbeve qe jetojne aty. Zoti I vertete aty eshte ultranacionalizmi fetar Turbulence te Shqiperi ku nuk ka lufte politike, por politike Inati qe harron se inati I politikes do te thote perplasje. Turbulence ne Kosove ku synohet qe edhe ligjerisht viktima te paraqitet si agresor dhe agresori si viktime Turbulence ne Bosnje e cila neser mund te shndrrohet ne nje “Nagorni Karabak” te dyte Turbulence ne Maqedonine Veriore me procesin e sapo hapur “Regjistrimi”. (Per ata qe e kane ndjekur kete proces e dine se famekeqi Gruevski e anulloi kete proces kur mori te dhenat se shqiptaret kishin kaluar shifren 38 perqind) Po a ka shenja per qetesim? Deri tani jo. Edhe BE dhe edhe SHBA, duket se po e injorojne kete turbulence. Po fundi? A do te kemi shndrrimin e Turbulences ne “Fuci Baruti”? Nuk I dihet. Por nje gje dihet me siguri: Fundin do ta vuajne popujt e Ballkanit. Ndergjegjesohuni sa nuk eshte vone Ndersa politikaneve te Ballkanit do ju kujtoja te mendohen thelle mbi keto dy vargje te Lasgush Poradecit: “Fjala eshte gjeme e valeve te renda; Gjema del perjashta, Vala zien brenda”

Check Also

“Trump nuk do t’ia shpërndante vaksinat botës”, shefi i kabinetit të Biden shokon me deklaratën

Shefi i kabinetit të Presidentit të SHBA, Ron Klain ka thënë ditën e sotme se …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 − 2 =