Home / Bota / Australia në alarm nga “pushtimi” i minjve

Australia në alarm nga “pushtimi” i minjve

Komunitetet rurale në Uellsin e Ri Jugor të Australisë po luftojnë me një “murtajë” minjsh që kanë goditur rajonin.

Mijëra minj po pushtojnë kapanonet e grurit, hambaret dhe shtëpitë dhe po infektojnë korrjen e grurit.

Numri i minjve ‘lulëzoi’ pasi shirat e jashtëzakonshëm të verës ranë nëpër Australinë lindore pas viteve të thatësirës, shpjeguan ekspertët. Videot e publikuar në rrjetet sociale tregojnë mijëra minj që duket sikur kanë zaptuar gjithçka.

“Mbjelljet e stinës janë në rrezik dhe po ashtu ka një ndikim shumë të madh në shëndetin e njeriut”, paralajmëroi shoqata e fermerëve.

Po ashtu, tre persona janë shtruar në spital, pasi janë kafshuar nga minjtë. Një sëmundje e rrallë lidhur me minjtë, e njohur si choriomeningitis limfocitik, po ashtu është raportuar se po përhapet në zonë.

Fermerët i kanë kërkuar ndihmë qeverisë për këtë situatë të pazakontë me të cilën po përballen.

Check Also

Tronditet sërish SHBA, polici qëllon me armë zjarri 16-vjeçaren me ngjyrë(VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një vajzë 16-vjeçare është qëlluar për …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + 17 =