Home / Kuriozitete / Astrofotografi tregon si duket dielli

Astrofotografi tregon si duket dielli

Dielli u formua nga kolapsi gravitacional i materies në një re të madhe molekulare që u mblodh në qendër. Pjesa tjetër u rrafshua në një disk orbital që formoi gjithçka tjetërNjë astrofotograf ka zbuluar atë që ai pretendon se është fotoja e më e qartë e diellit e kapur ndonjëherë.

Sipas Daily mail, Andrew McCarthy vendosi 150,000 fotografi individuale të diellit së bashku për të përcjellë detajet e ndërlikuara mahnitëse të yllit më të madh të sistemit diellor.

Fotografi përcakton krateret e vogla dhe valëzimet e zjarrta që burojnë nga dielli, si dhe një shpërthim në hapësirën e brendshme. Të gjitha mund të shihen brenda imazhit të madh përfundimtar 300 megapiksel, 30 herë më i madh se një imazh standard i kamerës prej 10 megapiksel.

Dielli është ylli në zemër të Sistemit Diellor, një sferë pothuajse e përsosur e plazmës së nxehtë, që rrezaton energji. Ka një diametër prej 1.39 milion km dhe është 330,000 herë më i madh se masa e Tokës. Tre të katërtat e yllit përbëhet nga hidrogjeni, i ndjekur nga heliumi, oksigjeni, karboni, neoni dhe hekuri. Është një yll i sekuencës kryesore të tipit G dhe nganjëherë quhet xhuxhi i verdhë.

Check Also

Sa vjeç mbushi dje njeriu më i vjetër në botë

Personi më i vjetër në botë ka festuar ditëlindjen e 119-të në Japoni, duke deklaruar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + ten =