Home / Art / Arti në zi! Ndahet nga jeta Ennio Morricone, kompozitori fitues i Çmimit Oskar

Arti në zi! Ndahet nga jeta Ennio Morricone, kompozitori fitues i Çmimit Oskar

Ennio Morricone, fituesi i Çmimit Oskar ka ndërruar jetë gjatë natës në një klinikë në kryeqytetin Romë, në moshën 91-vjeçare.

Muzikanti dhe kompozitori kishte një jetë të pasur artistike ku veprat e tij do të mbesin gjatë ndër breza. Ai ishte autori i kompozimeve muzikore si në filmat  “Per un pugno di dollari”, “C’era una volta in America”, “Nuovo cinema Paradiso” apo dhe “Malena”.

Kompozitori italian, ka marrë pjesë me muzikën e tij në më shumë se 500 filma.

I njohur si “Maestro”, ai gjithashtu mori një Oskar nderi në 2007 (i paraqitur nga Clint Eastwood) për “kontributet e tij madhështore dhe të shumëanshme në artin e muzikës së filmit”.

Gjithashtu ai mblodhi 11 çmime David di Donatello, nderimet më të larta të filmit në Itali.

Check Also

Përfundojnë pas hekurave shtatë persona në Tiranë, përse akuzohen

Policia e Tiranëa ka vijuar punë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë duke arrestuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fifteen + 14 =