Home / Bota / Apeli i fortë i mjekut: Indiferenca e shumë njerëzve është poshtëruese

Apeli i fortë i mjekut: Indiferenca e shumë njerëzve është poshtëruese

Mjeku i njohur italian, Flavio De Cicco i cili po lufton me pandeminë e Covid-19 që prej momentit që u regjistruan rastet e para, ka prekur të gjithë me një mesazh të ndarë në rrjetet sociale.

Teksa ka publikuar një foto ku shihet i dëshpëruar, Cicco shkruan se është i dëshpëruar që ai është duke luftuar prej kaq kohësh dhe pas një viti lufte të vështirë me pandeminë, sërish njerëzit tregohen indiferentë.

Mjeku italian se njerëzimi është duke u treguar egoist dhe kjo gjë është zhgënjyese. Ai shprehet se dita ditës puna i bëhet edhe më e vështirë, pasi përballet me njerëz të rinj që paraqesin një gjendje të rënduar nga Covid-19 dhe gjetja e fjalëve për ta është edhe më e vështirë.

Statusi i Flavio De Cicco:

Është zhgënjyese të mos kesh idenë më të dobët kur kjo do të përfundojë. Është dëshpëruese të mos kujtohet pothuajse kur filloi. Numri i rasteve rritet vazhdimisht. Agresiviteti i këtyre varianteve është nënçmues. Ulja e moshës mesatare në fjalë është zhgënjyese. Është dëshpëruese që duhet t’i thuash një 26-vjeçari se gjithçka është në rregull, por që ai do të duhet të intubohet. Është dëshpëruese që duhet t’i thuash një babai me 2 fëmijë të moshës vetëm 40 vjeç se ai me siguri do të shohë të vegjlit e tij me një gungë në fyt para se të bjerë në gjumë. Është zhgënjyese të vazhdosh të shohësh njerëz që largohen nga ne. Indiferenca e vazhdueshme e shumë njerëzve është poshtëruese. Lodhja psikologjike me të cilën jam, personalisht, si shumë kolegë që jetojnë në këtë moment, është zhgënjyese. Unë jam i dëshpëruar.

Mjeku
Mjeku

Check Also

Italiani qëllon me armë zjari bankierin shqiptar! Detajet

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e djeshme në qytetin e Napolit, në Itali. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 19 =