Home / Aktualitet / Amerika rikthehet në marrëveshjen me rëndësi botërore

Amerika rikthehet në marrëveshjen me rëndësi botërore

Shtetet e Bashkuara u bashkuan zyrtarisht të premten në marrëveshjen e Parisit për klimën, duke gjallëruar luftën globale kundër ndryshimit të klimës ndërsa administrata e Biden planifikon shkurtime drastike të emetimeve gjatë tre dekadave të ardhshme.

Shkencëtarët dhe diplomatët e huaj kanë mirëpritur kthimin e SHBA në traktat, i cili u bë zyrtar këtu 30 ditë pasi Presidenti Joe Biden urdhëroi lëvizjen në ditën e tij të parë në detyrë, shkruan “Reuters”.

Meqenëse gati 200 vende nënshkruan paktin e vitit 2015 për të parandaluar ndryshimin katastrofik të klimës, Shtetet e Bashkuara ishin i vetmi vend që doli. Ish Presidenti Donald Trump ndërmori hapin, duke pretenduar se veprimi për klimën do të kushtonte shumë.

I dërguari amerikan i klimës John Kerry do të marrë pjesë në një takim virtual të premten për të shënuar ri-hyrjen e SHBA, duke përfshirë paraqitjet me ambasadorët në Mbretërinë e Bashkuar dhe Itali, Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres dhe të dërguarin e Kombeve të Bashkuara Michael Bloomberg.

Biden ka premtuar të përshkruajë një rrugë drejt emetimeve neto zero të SHBA deri në vitin 2050. Shkencëtarët kanë thënë se qëllimi është në përputhje me atë që nevojitet, ndërsa theksojnë gjithashtu se emetimet globale duhet të bien përgjysmë deri në vitin 2030 për të parandaluar ndikimet më shkatërruese të globit nga ngrohja globale.

“Ndryshimi i klimës dhe diplomacia shkencore nuk mund të jenë më kurrë shtesa në diskutimet tona të politikës së jashtme,” tha Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken në një deklaratë. “Ishtë jetike në diskutimet tona të sigurisë kombëtare, migracionit, përpjekjeve ndërkombëtare shëndetësore dhe në diplomacinë tonë ekonomike dhe bisedimet tregtare.”

Kerry së bashku me këshilltarin e brendshëm të klimës së Biden, Gina McCarthy, po hartojnë rregullore dhe stimuj të rinj që synojnë shpejtimin e vendosjes së energjisë së pastër dhe kalimin nga lëndët djegëse fosile.

(E.H/Faxweb.al)

Check Also

Shisnin vaksina të rreme kundër COVID, Interpol godet rrjetin kriminal dhe paralajmëron: Çdo vaksinë që…

Policia në Kinë dhe Afrikën e Jugut ka kapur mijëra doza të vaksinës së falsifikuar …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × five =