Home / Aktualitet / Ambasada e Italisë kujton veprën e familjes Jashari (VIDEO)

Ambasada e Italisë kujton veprën e familjes Jashari (VIDEO)

Në Kosovë po shënohet sot dita e dytë e Epopesë së UÇK-së, në nderim të veprës së komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij të cilët u vranë nga forcat serbe 23 vjet më parë.

Përmes një videoje, veprën e familjes Jashari dhe rolin e tyre në lirinë e vendit e ka kujtuar edhe ambasada italiane.

“59 anëtarë të familjes Jashari, përfshirë fëmijë ranë për lirinë e Kosovës. Rezistenca e tyre inspiroi popullin e Kosovës për t’iu konfrontuar agresionit serb”, thuhet në video. / KultPlus.com

Check Also

Origjina e vërtetë e termit “Makiavelist”

Termi “makiavelist” është sinonim i cinikut, të ftohtit, përllogaritësit. I gjithë faji është i frazës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × four =