Home / Bota / “Alarmohet” Italia/Rikthehet vala e dytë e COVID në Vento
FILE - In this April 16, 2020 file photo, medical staff tend to a patient in the emergency COVID-19 ward at the San Carlo Hospital in Milan, Italy. As Italy prepares to emerge from the West’s first and most extensive coronavirus lockdown, it is increasingly clear that something went terribly wrong in Lombardy, the hardest-hit region in Europe’s hardest-hit country. By contrast, Lombardy’s front-line doctors and nurses are being hailed as heroes for risking their lives to treat the sick under extraordinary levels of stress, exhaustion, isolation and fear. (AP Photo/Antonio Calanni, file)

“Alarmohet” Italia/Rikthehet vala e dytë e COVID në Vento

Asgjë nuk po e ndal virusin. Alarmi vjen sërish nga vendi fqinj Italia, ku raportohet se është rikthyer vala e COVID-19 në Veneto.

“Po hedhim në plehra 4 muaj masash”, këto ishin fjalët e guvernatorit të Venetos, Luca Zaia, pasi u njoftua se indeksi R që mat epideminë e koronavirusit ka kaluar ditët e fundit nga 0.43 në 1.63.

Vatra të shumta po dalin përditë në këtë rajon, nga të parët që u godit nga pandemia në javët e para të vitit, ndoshta edhe më herët.

Një nga vatrat më shqetësuese vjen nga një lokalitet pranë Vicencës, ku rreth 90 persona janë nën hetim epidemiologjik pasi një menaxher i një sipërmarrje të produkteve metalike ishte kthyer nga Serbia, vend ku kishin një degë. AI bashkë me kolegët e tij kishin rënë në kontakt me një person të zonës, i cili doli i infektuar.

Por në mënyrë të papërgjegjshme, personi ishte kthyer në Itali me 25 qershor, kishte marrë pjesë dy ditë më vonë në një varrim dhe më pas në një ditëlindje.

M.C

Check Also

Publikohet bilanci i Covid-19 në vend: 306 raste të reja dhe 4 viktima në 24 orë, shqetësues numri i ulët i të shëruarve

Janë zbardhur të dhënat e fundit të COVID-19 në Shqipëri nga Ministria e Shëndetësisë. Janë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − two =