Home / Kronike / Afera mafioze 250 milion euro/ Darka: Me 100 mijë euro në Shqipëri korrupton gjithkënd

Afera mafioze 250 milion euro/ Darka: Me 100 mijë euro në Shqipëri korrupton gjithkënd

Franco Talarico që mbante detyrën e sekretarit rajonal të UDC dhe që aktualisht është lënë në arrest shtëpie, pas mega-operacionit që vuri në pranga 50 persona në Itali për aferën korruptive prej 250
milionë eurosh, ka pasur si synim marrëveshjen me spitalet në Shqipëri. Në disa përgjime, të publikuara nga mediat italiane, konkretisht “Il Gazzettino”, shkruan se në një darkë të zhvilluar në Romë, ku mes
të pranishmëve ndodhje edhe eurodeputeti Lorenzo Cesa, Talarico ka shprehur dëshirën për të hyrë me tendera në spitalet në Shqipëri. Darka është zhvilluar më 7 korrik 2017 në restorantin Tullio, në
qendër të Romës dhe të pranishëm janë biznesmeni Antonio Gallo, sekretari Franco Talarico e Tommaso Brutto, ish-këshilltar komunal i Catanzaros dhe djali i tij Saverio 9të gjithë të përfshirë).
“Uh… korrupsioni total… tregu i lirë po, por ata kanë një kontratë… kur i shkon me 100 mijë… këto janë tuajat. Është vërtet e ligjshme. Për 1/23/2021 Përgjimet e dosjes “Ndrangheta”, del dhe emri i eurodeputetit: Me 100 mijë euro kap kë të duash në Shqipëri, korrupsioni atje është total … shembull, nëse mund të futemi në spitale… sepse ne gjithashtu furnizojmë kominoshe, doreza dhe maska, gjithçka që lidhet me spitalet,”- është shprehur Talarico.

Eurodeputeti Lorenzo Cesa ka dhënë dorëheqjen pas daljes së këtyre përgjimeve dhe ka deklaruar se nuk ka lidhje me to. Një ditë më parë, u nalizua operacioni që vuri në pranga 50 persona, biznesmenë, e anëtarë të klanit Ndrangheta që kishin lidhje me qeveritarë e biznesmenë në Shqipëri. Të gjithë akuzohen se janë pjesë e një afere korruptive prej 250 milionë eurosh.

Check Also

Shifra tragjike nga Covid-19 në vendin tonë: Qindra raste të reja dhe shumë viktima në 24 orë

Shqipëria ka regjistruar një tjetër bilanc tronditës të viktimave nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njofton …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen − eleven =