Home / Aktualitet / A mjafton vetëm një maskë për t’u mbrojtur nga COVID? Ç’thonë ekspertët

A mjafton vetëm një maskë për t’u mbrojtur nga COVID? Ç’thonë ekspertët

“Në fillim na thanë që maskat nuk funksionojnë. Më pas ndodhi e kundërta. Tani duket se vetëm një s’mjafton”, kështu nis një artikull i Daily Mail, ku flitet për trendin më të ri, atë të vendosjes së dy maskave në të njëjtën kohë, trend ky i cili nisi në Amerikë.

Presidenti Joe Biden dhe zëvendëspresidentja Kamala Harris u fotografuan teksa mbanin dy maska mbrojtëse, në një kohë kur këshilltari kryesor mjekësor i vendit, Dr. Anthony Fauci, prej muajsh deklaron se vendosja e vetëm një maske nuk e siguron mbrojtjen e duhur nga Covid-19. Po kështu, javën e shkuar, ekspertët e shëndetit amerikan rekomanduan zyrtarisht që qytetarët të mbanin dy maska, duke argumentuar se kjo mund të zvogëlojë përhapjen e mundshme të grimcave të virusit. Udhëzimi erdhi pasi vëzhguesit shëndetësorë të SH.B.A.-së, nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), testuan një numër mënyrash të ndryshme, sa i takon mbajtjes së maskës.

Ata vunë re se vendosja e një maske kirurgjikale dhe e një tjetre, leckë neutralizoi 92 përqind të grimcave që dilnin nga goja, në krahasim me vetëm një maskë kirurgjikale, që ia doli të bllokonte 42 përqind të grimcave.

Check Also

Mutacionet e Covid-19 e bëjnë shqetësuese situatën në Greqi, rritet numri i të moshave të reja në spitale

Është shtuar ankthi nga koronavirusi në Greqi, pas numrit gjithnjë në rritje të të rinjve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four + seventeen =