Home / Bota / 7 viktima nga përplasja e avionëve në Alaska, mes tyre edhe ligjvënësi amerikan

7 viktima nga përplasja e avionëve në Alaska, mes tyre edhe ligjvënësi amerikan

Një tjetër tragjedi nga përplasia e avionëve, ku kanë humbur jetën 7 persona ka ndodhur së fundmi.

Gary Knopp, një anëtar republikan i Dhomës së Përfaqësuesve të Shtetit Amerikan, ishte në mesin e të 7 të vrarëve në ndërsa dy avionë u përplasën në Alaska. Knopp ishte duke pilotuar njërin nga aeroplanët.

Ngjarja ka ndodhur në qytetin Alaskan të Soldotna, thanë autoritetet. Zyrtarët njoftuan se përplasja, në mes të një motori të vetëm me Havilland DHC-2 Beaver dhe një Piper-PA12, ka ndodhur në orën 8:30 të mëngjesit në orën lokale, dy milje në veri-perëndim të Aeroportit Soldotna, i cili është rreth 150 milje në jug-perëndim të Anchorage, shkruan New York Times.

Ligjvënësi që vdiq, ishte një anëtar republikan i Dhomës së Përfaqësuesve të shtetit, tha kryetari i Dhomës, Bryce Edgmon, në një njoftim për shtyp. Knopp ishte duke pilotuar Piper-in dhe ishte i vetmi në bordin e mjetit fluturues që drejtonte, tha Clint Johnson, shefi i zyrës rajonale të Alaska të Bordit Kombëtar të Sigurisë së Transportit. Gjashtë vetë ishin në bordin e aeroplanit tjetër, i cili ishte krijuar me pontona për të bërë ulje uji, tha ai.

Johnson tha që kushtet e motit ishin shumë të mira, me dukshmëri 10 milje. Autoritetet po hetonin shkakun e përplasjes dhe nuk ishte menjëherë e qartë se cili aeroplan goditi tjetrin, tha ai. Pilotët përdorin një frekuencë të zakonshme radio në zonë për të përcjellë qëllimet e tyre dhe ky do të jetë një nga elementët që hetuesit hulumtojnë, tha ai.

Përveç Knopp, 67 vjeç, nga Kenai, Alaska, Departamenti i Shtetit i Sigurisë Publike identifikoi të tjerët të vrarë si: Gregory Bell, 67 vjeç, të Soldotna, i cili ishte pilot; David Rogers, 40 vjeç, nga Kansas, i cili ishte një udhëzues; Caleb Hulsey, 26 vjeç; Heather Hulsey, 25 vjeç; Mackay Hulsey, 24 vjeç; dhe Kirstin Wright, 23 vjeç, e gjithë në Karolinën e Jugut.

Të gjithë ata u konfirmuan të vdekur në vendngjarje, përveç një personi i cili u nënshtroi plagëve ndërsa u transportua në një spital, tha departamenti.

“Kjo është një tragjedi e pakthyeshme për shumë familje sot,” tha komisioneri i departamentit, Amanda Price. “Ushtarët dhe agjensitë partnere kanë punuar së bashku me zell në vendin e ngjarjes dhe kanë arritur tek afër të afërmit për t’i njoftuar ata për këtë ngjarje marramendëse.”

Check Also

Moti vijon të na surprizojë/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Ditët me mot me diell dhe temperatura të larta tashmë duken të largëta dhe të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 11 =