Home / Bota / 30-vjeçari marins gjen vdekjen nga oficerët e policisë

30-vjeçari marins gjen vdekjen nga oficerët e policisë

Një 30-vjeçar nga Kalifornia vdiq pasi policia u gjunjëzua në qafën e tij për gati pesë minuta, pretendon familja e tij. Angelo Quinto vuante nga depresioni dhe paranoja dhe një ditë motra e tij Isabella Collins thirri policinë në shtëpi nga frika se mos dëmtonte nënën e tyre.

Para se policia të mbërrinte në vendngjarje, Isabella tha se nëna e tyre kishte mbajtur Quinto në gjoksin e saj për disa minuta dhe pretendon se ai kishte filluar të qetësohej. Familja e tij pretendon gjithashtu se kur dy oficerë nga Departamenti i Policisë së Antiokisë arritën në vendngjarje, ata nuk bënë asnjë përpjekje për të kuptuar situatën.

Oficerët menjëherë tërhoqën veteranin e Marinës Z. Quinto nga krahët e nënës së tij dhe më pas humbi ndjenjat dhe u dërgua në spital në 23 Dhjetor. Ai u shpall i vdekur tre ditë më vonë, kanë treguar avokatët që përfaqësojnë familjen. Ata kanë paraqitur në gjykatë në 18 Shkurt një kërkesë që të shqyrtohet sërish vdekja e tij.

Nëna e tij Maria Quinto-Collins tha se djali i saj ishte shtrirë në dysheme dhe nuk po lëvizte, më pas oficerët e nxorën trupin e tij jashtë. Ajo rrëfen se fytyra e tij ishte e përgjakur dhe se oficerët përdorën teknikën e njëjtë me atë të oficerëve që vranë George Floyd, i vunë gjurin në qafë.

Avokati i familjen, John L. Burris tregoi se është përdorur e njëjta metodë që shkaktoi vdekjen e paligjshme të Z. Quinto.

“Oficerët e policisë së Antiokisë kishin vënë në pranga Angelon, por sërish nuk ndaluan sulmin ndaj të riut dhe në mënyrë të pashpjegueshme përdorën teknikën e George Floyd duke injoruar lutjet e z.Quinto “të lutem mos më vrit””, u shpreh avokati.

Isabella Collins shprehet se nuk ndihet keq që thirri policinë, por ajo besonte se ardhja e tyre do të ndihmonte në përshkallëzimin e situatës dhe jo ta vrisnin atë.

Shkaku zyrtar i vdekjes së Z. Quinto është ende i pakonfirmuar dhe incidenti është nën hetim nga zyra e Prokurorit të Qarkut Contra Costa County.

Check Also

E trishtë/ Preç Zogaj humb në moshë të re të vëllanë, ja dedikimi prekës: Nuk të dola dot për Zot

Analisti Preç Zogaj ka humbur të vëllanë e tij si pasojë e një sëmundje të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nine − 5 =