Home / 2020 / May / 28

Daily Archives: May 28, 2020

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik/ Hajdari për mediat: Takimi nuk pati rezultate konkrete, ja çështjet më të rëndësishme

Deputetja e opozitës parlamentare Rudina Hajdari u shpreh pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik, se takimi nuk pati rezultate konkrete. Ajo sqaroi se diskutimi do të rifillojë sërish ditën e nesërme, ndërsa shtoi se sistemi danez mbetet për t’u diskutuar. Sipas saj çështja më e rëndësishme është ndryshimi i …

Read More »

VIDEO SHOKUESE/ Thirri “nuk marrë dot frymë” por askush se dëgjoi/ Vrasja që tronditi SHBA: 40-vjeçari vdiq për 20 dollarë false

Detaje të reja kanë dalë në lidhje me ngjarjen e rëndë në Minneapolis në SHBA ku një afroamerikan humbi jetën pas dhunës së ushtruar nga policia gjatë arrestimit të tij. Kryebashkiaku i Minneapolis deklaroi në një intervistë se sipas të dhënave të fundit 46-vjeçari George Floyd u arrestua pasi tentoi …

Read More »

Europa “sytë” tek ne/ Reforma e Drejtësisë , reagon drejtoresha e Ballkanit Perendimor: Nuk duhet të minohet rruga drejt integrimit evropian

Në fazën aktuale, vendimtare për përparimin e Shqipërisë në udhën e integrimit evropian, Reforma në Drejtësi nuk duhet të minohet nga sulme të ndryshme: deklarata u bë sot nga drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian dhe Shefe e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveva Ruiz Calavera, në një shkrim …

Read More »

Rama paralajmëron bizneset dhe jep lajmin e mirë për punonjësit: Do e merrni të gjithë pagën e “luftës”

“Pagesa për ndihmën financiare do të kryhet menjëherë në llogarinë tuaj, në mënyrë automatike dhe punëdhënësi përkatës do të ndëshkohet”. Me një status në Facebook, kryeministri Rama i drejtohet të gjithë punëdhënësve, që nuk aplikuar për pagën e luftës së të punësuarve të tyre dhe punonjësve, që nuk e kanë …

Read More »

Të gjithë në “garë” për të zbuluar vaksinën kundër Covid-19/ Kush është në avantazh për prodhimin e saj?

Vendi i parë që arrin të krijojë vaksinën e sukseshme anti-koronavirus do të ketë një avantazh shumë të madh ekonomik për shkak të sasisë së madhe të vaksinave që do prodhohen për të furnizuar botën. Masat e izolimit bënë që vendet e prekura të goditen ekonomikisht dhe rimëkëmbja duket e …

Read More »

Përgjime pa autorizimin e prokurorisë, reagon gazetarja Lala: Ne kemi polici problematike dhe krimi po përparon

Ndryshimet që maxhoranca qeverisëse ka propozuar të bëhen në ligjin për përgjimet janë antikushtetuese pasi cënojnë të drejtat dhe liritë e individit. Ka deklaruar gazetarja e kronikës së zezë, Klodiana Lala nga studioja e lajmeve të TV News 24, ndërsa diskutoheshin shtesat për përgjimin e shtetasve nga Policia e shtetit, …

Read More »