Home / 2020 / May / 24

Daily Archives: May 24, 2020

​Shokojnë mjekët gjermanë, paralajmërojnë për një valë të dytë COVID-19 para pushimeve

Ndërsa vendet evropiane përgatiten të rihapin për turistët, dy mjekë kryesorë gjermanë paralajmëruan sot, se lëvizja masive e pushuesve mund të shkaktojë një valë të dytë të pandemisë koronavirus. Max Geraedts, një doktor dhe studiues i shëndetit në Universitetin e Marburg, tha për agjencinë e lajmeve DPA, se grumbullimet e …

Read More »

​Hashim Thaçi drejt marrjes së mandatit të dytë? Ja çfarë thotë Lëvizja Vetëvendosje: LDK po synon që…

Deputetët e Kuvendit të Kosovës në Shkurt të vitit të ardhshëm do të sfidohen në votimin e presidentit të vendit. Derisa të parit të shtetit, Hashim Thaçi i kanë mbetur edhe nëntë muaj mandat, Lëvizja Vetëvendosje dhe njohës politikë konsiderojnë se Thaçi do të synojë edhe një mandat tjetër pesëvjeçar …

Read More »

Njerëzimi largohet nga e kaluara duke qeshur!

________________________________________ Ashtu sikundër thoshte edhe Karl Marksi (se: njerëzimi largohet nga e kaluara duke qeshur, duke perifrazuar kështu, si sociolog thelbin e komikes në art e letërsi, mora të bëj, të njëjtën gjë, dukë qenë i vetëdijshëm në ekzistencën e realitetit ngujimit modern, lashë mjekrën si Karl, vura ‘maskën e …

Read More »