Home / 2020 / May / 21

Daily Archives: May 21, 2020

Diskutim i ashpër në studio live, Rama “përplaset” me analistin: “Do kesh fund diktatori zoti kryeministër”

Pasi kryeministri i vendit Edi Rama, mohoi të jetë dhunuar gazetari Alfred Lela në protestën për shembjen e Teatrit, debat i fortë ka shpërthyer në distancë, mes tij, gazetarit Lela dhe analistit Agron Gjekmarkaj. Gjekmarkaj i tha kreut të qeverisë se do të kishte një fund të ngjashëm me atë …

Read More »

Deklarata e fortë e Metës: Shpërndarja e parlamentit e vështirë por jo e pamundur, më duhen 20 burra që…

Presidenti Ilir Meta shprehet i gatshëm të shpërndajë parlamentin, por thotë se nuk është diçka e lehtë nga ana kushtetuese. Kreu i shtetit u shpreh se, që të ndërmarrë këtë nismë do t’i duhet mbështetja e shqiptarëve dhe 20 burra që të çojnë vendin drejt zgjedhjeve. “Dakord e shpërndaj parlamentin …

Read More »

E frikshme/ Edhe të vdekurit “e shpërndajnë” koronavirusin, infektohen 15 persona pas kontaktit me familjarin e ndjerë

Të paktën 15 njerëz kanë rezultuar pozitivë koronavirus pasi refuzuan këshillat për të hequr dorë nga rituali i pastrimit të trupit të të vdekurit në Indonezi. Të afërmit morën pjesë në funeralin e të afërmit të vdekur nga Covid-19 një javë më herët. Kreu i rajonit Sidoarjo, Nur Ahmad Syaifudin, …

Read More »

E FUNDIT/ SHBA e futi familjarisht në listën “e zezë”, jep dorëheqjen zv.ministrja e arsimit

Lorena Haxhiu jep dorëheqjen nga detyra e zëvendësministres së Arsimit. E gjithë kjo ka ardhur pasi Departamenti Amerikan i Shtetit e ka përfshirë në listën e zezë të zyrtarëve që kanë kryer, ose kanë lidhje me veprimtari kriminale apo korruptive. Në fakt, Lorena Haxhiu e ka pësuar nga babai i …

Read More »

Tension në Kosovë/ Albin Kurti tha se ishte kërcënuar për vdekje, reagon “ashpër” Thaçi: E ke “shpikur” vetë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka hedhur akuza të forta drejt kryeministrit në detyrë Albin Kurti, duke thënë se deklarata e “Gardës Vullnetare Shqiptare” është shkruar nga ai vetë në selinë e Lëvizjes Vetëvendosje. “Deklarata e Gardës Vullnetare shqiptare u shkrua nga vetë Kurti dhe në selinë e partisë së …

Read More »

Shembja e Teatrit vjen reagimi i Francës: “Akt i pafalshëm” i një vendi që aspiron Europën

Shembja e Teatrit Kombëtar Shqiptar u pasqyrua nga mediat ndërkombëtare, ndërsa sëfundmi ngjarja ka bërë jehonë edhe në mediat franceze. Gazeta e përditshme e Parisit, “Liberation” i ka kushtuar një reportazh të gjatë, i cili nis me dënimin e këtij akti, që në shkrim cilësohet si “i pafalshëm”. Shkrimi i …

Read More »