Home / 2020 / May / 19

Daily Archives: May 19, 2020

(FOTO) Breshër në formë koronavirusi / Fenomeni i çuditshëm në Meksikë, banorët: Është shenjë nga zoti

Breshër në formën e koronavirusit ka rënë në Meksikë dhe kjo gjë ka shkaktuar reagime nga njerëzit se fenomeni natyror mund të jetë një shenjë nga Zoti. Kalimtarët në komunën e Montemorelos, në veri të Meksikës, janë tmerruar kur panë se breshëri ishte në formën e koronavirusit dhe menjëherë e …

Read More »

Mjekët të shqetësuar: Pasiviteti gjatë karantinës do të rrisë sëmundjet kronike

Mjekët britanikë janë të shqetësuar se për shkak të pasivitetit këto kohë në karantinë njerëzit mund të bëhen obezë dhe të rëndojnë gjendjen e tyre shëndetësore. Sipas tyre tashmë të gjithë kanë ndryshuar stilin e jetesës dhe inaktiviteti mund të ketë pasoja të mëdha. Përpos obezitetit mungesa e aktiviteti fizik …

Read More »

Shkencëtarët paralajmërojnë:Ngërçi “simptoma” e çuditshme e Covid-19 që nuk duhet neglizhuar

Mjekët po i kushtojnë shumë vëmendje Covid-19 sepse gjithnjë kjo sëmundje po shfaq të papritura. Së fundmi ata kanë vënë re një tjetër shenjë tek pacientët, ndjesia e ngërçit në duar dhe këmbë. Por shkencëtarët neurologjikë kanë shpjeguar se Covid-19 mund të nxisë çrregullimin e rrallë që quhet sindroma Guillain-Barre …

Read More »

Shembja e Teatrit natën dhe pa dialog/ A rrezikohet hyrja në BE e Shqipërisë? Ja si përgjigjet Komisioneri Europian

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka folur sot për shembjen e teatrit Kombëtar. Ka qenë një pyetje nga titullari i Grupit PPE, eurodeputetit Michael Gahler që ka sjellë dhe reagimin e komisionerit Varhelyi. (Video: 17:36) “Javën e kaluar, shembja e Teatrit Kombëtar në Tiranë, të …

Read More »

Analisti amerikan: Shembja e Teatrit turp i madh! Rama shkeli ligjin por çfarë mund të presësh nga një regjim…

Një analist amerikan thotë se mënyra se si u shemb Teatri Kombëtar në Shqipëri, ishte e turpshme. Profesori David Phillips i Universitetit të Kolumbias tha për Zërin e Amerikës se çështja e vërtetë është mungesa e vullnetit të qeverisë për të respektuar shtetin ligjor, përçmimi për shoqërinë civile dhe shtysa …

Read More »