Home / 2020 / May / 18

Daily Archives: May 18, 2020

“Lajm i keq” për Shqipërinë/ Gjermania hap kufijtë me vendet fqinje por shtyn hapjen me vendet e Ballkanit Perendimor

Ndalesat për udhëtime të paarsyetuara nga vendet e treta, ku hyn edhe Ballkani Perëndimor, zgjaten deri më 15 qershor. Gjermania ka vendosur të hapë gradualisht kufijtë me disa nga vendet fqinje, raporton DW Me Luksemburgun kufiri do të hapet qysh të shtunën, po ashtu pritet që së shpejti të ketë …

Read More »

(VIDEO)Trajnim virtual/ Para se të përballen me pacientët me Covid-19, ja si praktikohen mjekët në Taivan

Mjekët në Tajvan po mësojnë si të trajtojnë pacientët me koronavirus duke përdorur syzet virtuale. Një kompani telefonash celularë ka ndërtuar një sistem virtual që mund të mësojë procedurat themelore para se stafi mjekësor të përballet me rreziqet. Mjeku Ke Jian-yu, shefi i pavionit të urgjencës në spitalin Tzu-Chi po …

Read More »

Pas “akuzave” për vonesë në ngritjen e alarmit të Covid-19, “dorëzohet” më në fund OBSH: Pranon hetimin për koronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë “e ka lëshuar herët alarmin” për koronavirusin, por trajtimi i pandemisë do të hetohet në mënyrë të pavarur, deklaroi shefi i saj, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai e mbrojti përgjigjen e organizatës së tij ndaj sëmundjes ngjitëse duke thënë se u ka dhënë vendeve paralajmërime, udhëzime dhe …

Read More »

Shembja e Teatrit, reagon sopranoja e njohur shqiptare: “Kur njerëzit vendosin të luftojnë njeri-tjetrin, e vërteta është viktima e parë”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka reaguar për shembjen e Teatrit Kombëtar. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Jaho shprehet e pikëlluar, ndërsa thekson se e vërteta është viktima e parë në këtë mes. “Kur njerezit nuk arrijne ti zgjidhin mosmarreveshjet dhe vendosin te luftojne njeri-tjetrin, e verteta eshte …

Read More »

Lajm i shumëpritur/ Vaksina amerikane kundër Covid-19 rezulton e suksesshme tek njerëzit

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Moderna dha lajmin që shumë duan ta dëgjojnë në këtë kohë pandemie: rezultatett e vaksinës së saj eksperimentale për COVID-19, të testuar tek njerëzit, janë pozitive! Vaksina e Modernas ka arritur të krijojë antitrupa që neutralizojnë virusin, të ngjashme me ato të gjendura tek pacientët e …

Read More »

E fundit/ Përfundon protesta e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, ja kur do të zhvillohet tubimi i radhës

Ka përfunduar protesta e thirrur nga Aleancëa për Mbrojtjen e Teatrit te sheshi para Ministrisë së Brendshme. Ditën e sotme e morën fjalën vetëm aktivistë dhe aktorët e Teatrit Kombëtar, ndërsa asnjë nga liderët e opozitës nuk ka folur para protestuesve. Ndërkohë regjisori Robert Budina ka njoftuar se protesta e …

Read More »